Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventie civila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventie civila

Este valabila conventia civila pentru Asociatiile de proprietari?
Nu exista nicio legatura intre conceptul de zilieri si lucrarile cu caracter ocazional la asociatiile de proprietari.

Conceptul de zilier presupune ca o entitate juridica are nevoie pentru o perioada limitata de timp de forta de munca pentru a realiza productia proprie. Dar o alta perioada de timp din an poate sa-si inchida portile, nemaiavand front de lucru (fabricile de conserve in anumite sectoare, firmele de constructii etc. Asa se face ca pentru perioada productiva angajeaza zilieri pe care ii plateste numai pentru perioada lucrata.
Asa am zis si eu ca nu e cazul folosirii zilierilor la asociatiile de proprietari ci pentru lucrarile ocazionale, daca nu sunt folosite firme (societate comerciala sau persoana fizica autoriuzata si similare), pentru persoanele angajate se platesc venituri salariale sau asimilate salariilor si se plateste impozit si contributii sociale identice.

In citatul de mai sus din Codul fiscal scrie:

2.2. În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă, impozitul pe venit şi contribuţiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de către plătitorul şi beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază

In cazul in care nu veti plati asa, in eventualitatea unui control de la A.N.A.F, se vor calcula toate acestea din urma cu majorari (dobanzi si penalitati).