Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... montare repartitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

montare repartitoare

Buna ziua,

Exista vreo lege care stabileste un termen de montare/inlocuire a repartitoarelor de energie termica din momentul in care cererea a fost inregistrata la prestatorul respectiv de servicii (ISTA in cazul meu)?
Am facut o cerere la sfarsitul lunii trecute, mi s-a spus ca dureaza 2 saptamani, am mai sunat si intrebat, mi s-a spus ca sunt foarte ocupati, etc. Vreau sa stiu daca ii pot ameninta cu vreo lege pentru ca impresia mea e ca nu au nici o intentie sa imi monteze repartitoarele in viitorul apropiat si o sa dea RADET drumul la agent termic curand (caz in care voi plati agentul termic pausal).

Multumesc,
Mihaela
Daca nu aveti un (pre)contract cu ei nu prea aveti in ce baza sa ii determinati sa respecte un termen anume...
La data de 1 Oct, in unele localitati, la 15, 17, 20 Oct in altele, CET/RADET/Termica au anuntat ca incep umplerea cu agent termic a instalatiilor de incalzire centrala.
Regia bucuresteana de termoficare reia furnizarea caldurii numai atunci cand temperatura de afara coboara sub 10 grade Celsius, cel putin trei zile consecutiv...
In Botosani, exista „zvonul” ca va fi caldura in apartamente numai de la data cand vor fi „in vigoare” cupoanele de ajutor pt caldura... Depinde in ce oras sunteti...
Mergeti la sediul firmei cu o cerere in doua exemplare, prin care... intariti prima cerere (pe un exemplar sa va scrie nr inregistrare). Dar cred ca vor veni... Firmele de gen au pierdut destui clienti pe acest segment ai "repartiroarelor".
Eventual, ii puteti reclama la Of pt Protectia Consumatorului – daca ati platit un avans...
Din pacate nu am platit nici un avans iar precontrat/contract nu am cu ei. Din ce stiu eu, contractele se fac la nivelul asociatiilor de locatari, dar e posibil sa ma insel. Nu am cum sa renunt la serviciile lor :( Si pentru ca nu ii pot schimba cu altii... mi se pare normal cu atat mai mult sa existe o lege care sa ma protejeze impotriva situatiilor de genul celei in care ma aflu acum. Chiar nu exista nimic?