Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata pentru tevile de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata pentru tevile de caldura

Buna ziua, doresc sa formulez si eu o intrebare referitoare la tevile de caldura care trec prin apartamentul mamei mele. Doresc sa mentionez ca mama are repartitoare pe fiecare calorifer avand contract cu cei de la ISTA. Datorita faptului ca a stat pe timp de iarna mai mult plecata nu a dat drumul la caldura, astfel ca a fost taxata pentru tevile care trec prin apartament. Intrebarea mea este: Oare este posibil sa platesti o data caldura care este inregistrata la calorifere prin repartitoare si o data caldura care trece prin tevi? Doresc sa mentionez de altfel ca dansa locuieste la etajul 1 iar returul nu functioneaza daca nu da drumul la calorifere tevile sunt reci deoarece vecinii care locuiesc deasupra detin centrale. Daca se poate sa imi dati un sfat pentru aceasta situatie. Va multumesc anticipat
Toata caldura intra in bloc dintr-o singura sursa (RADET) catre care trebuie platita o singura suma pentru o singura factura.
Pentru a "repartiza" echitabil aceasta suma intre apartamentele incalzite este corect sa se cuantifice si sa se calculeze pretul atat pentru caldura radiata prin calorifere cat si pentru cea radiata prin tevile colanelor de tur si de retur apa calda.
Pentru tevile care trec prin apartament sunt taxati toti proprietarii, inclusiv cei care au montate centrale termice.Daca nu s-ar face asta, suma de plata ar fi si mai mare.

Conform dispozitii in vigoare,proprietarul este obligat sa achite lunar cotele de intretinere
Cotele de intretinere se compun din consumuri individuale si parti comune
In speta dv,consumul individual este reprezentat de indexul consum preluat lunar de catre firma si in baza caruia se calculeaza valoarea de plata consum energie termica si parti comune reprezentat de tevile verticale care tranzteaza apartamentul mamei dv
Inclusiv vecinii mamei dv care au inteles sa renunte la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic si au instalat CT proprie,le revine obligatia sa achite lunar c/v parti comune =instalatia parte comuna
@nahi

Pai mama dv., pentru perioada in care a fost plecata, intelegem de la dv., ca a avut caloriferele inchise, deci consum de caldura pe calorifer = 0, plata = 0.
In acest timp plateste numai pentru tevile verticale si spatiile comune.
Inteleg ca @nahi, nu a priceput prea bine acest mecanism - sau pote pretinde ca nu a l-a priceput:
...este posibil sa platesti o data caldura care este inregistrata la calorifere prin repartitoare si o data caldura care trece prin tevi?

Pai haideti sa va explic:
- de cand a aparut minualta metoda de repartizare a costurilor cu incalzirea, prin repartitoare de costuri si robineti termostatati - la care s-a adaugat, asa ca bonus si situatia in care o parte dintre proprietari si-au montat CT - au apaut o multime de discutii pe aceasta tema, a repartizarii echitabile a costurilor cu incalzirea;
- din acest motiv, a fost nevoie sa se intervina legislativ cu tot felul de reguli, care intr-adevar au mai clarificat situatia, adica, desi in bloc intra caldura de la o singura sursa (CET / RADET), in bloc aceasta caldura se considera ca provine din trei surse si anume: caldura emanata de calorifere (repartizata doar apt. conectate la sistemul de incalzire), de la tevile interioare si tevile din subsol (aici, daca aceste tevi nu sunt f. bine izolate, eneriga termica este pierduta de-a binelea) - se repartizeaza la toti proprietarii proportional cu supraf. utila a apartamentului;
- in vederea repartizarii cat mai corecte a costurilor cu incalzirea prin tevile interioare cat si cele de la subsol, a intervenit legea care a obligat as. prop. sa inventarieze toate aceste tevi si sa se calculeze SET-ul si sa se determine cantitatea de caldura pe care o degajeaza;
- in cazul mamei dvs., blocul este prevazut cu repartitoare de costuri, astfel ca firma ista are toate informatiile cu privire la SET-ul despre care am vorbit si calculeaza si repartizeaza costurile pentru toti proprietarii (puteti sa va uitati pe documentul centralizator pe care firma il trimite as. prop.);
......................................
Ei, acum dvs. aveti si o alta nelamurire:
...ca dansa locuieste la etajul 1 iar returul nu functioneaza daca nu da drumul la calorifere tevile sunt reci deoarece vecinii care locuiesc deasupra detin centrale

Bun, in acest caz dvs. ce ati mai vrea, sa vina cineva sa constate si acest lucru, sa va scada SET-ul tevilor interioare? Pai este posibil si acest lucru - mergeti la as. prop. si notificati-ii in scris despre aceasta situatie, firma ista sa fie informata si sa nu va mai repartizeze costuri pentru tevi... insa eu as vrea sa va intreb ceva: ar trebui ca dvs. sa faceti doua -trei masuratori de temperatura, una afara, una in casa scarii si a trei-a in casa mamei dvs.

Dupa efectuarea acestor masuratori, v-as ruga sa trageti singur o concluzie - daca afara gasiti, sa zicem -10 gr. Celsius, in casa scarii, + 7-8 gr. Celsius, iar in apt. +13-15 gr. Celsius, chiar in cazul in care in casa caloriferele sunt inchise, de unde aceaste diferente?

Cand o sa intelegeti bine fenomenul, nu o sa mai aveti pretentia ca mama dvs. plateste odata caldura emanata de calorifere si a doua oara ce-a emanata de tevi !!

Noi traim la bloc, oare cum o fi "la casa" ?