Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca stau etajul 4, iar caldura e in sistem pausal am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca stau etajul 4, iar caldura e in sistem pausal am ceva reduceri?

Am o problema si administratorul nu ma poate lamurii, v-as fi recunoscator daca m-ati putea lamurii in urmatoarea problema:

- am renuntat la repartitoare si cheltuielile se vor calcula in functie de SET, avand in vedere ca trecem pe consum pausal am facut o reinventariere a caloriferelor.
-eu sustin ca trebuie sa se mai scada ceva deoarece stau la ultimul etaj, iar administratorul sustine ca la pausal toata lumea plateste in functie de calorifere si ca nu conteaza ca stau la etajut 4..... e adevarat?, daca nu e asa, imi puteti spune si o baza legala sau ceva cu care pot sa i dovedesc administratorului ca nu are dreptate?

Multumesc

Daca ati trecut la sistemul pausal, nu aveti nicio reducere deoarece legislatia se aplica acelor condominii care calculeaza caldura in sistem contorizat prin repartitoare.
Conform Ordinul 233 al ANRSC in absenta repartitoarelor se calculeaza dupa cota indiviza, nu dupa SET.
Dar ATENTIE! daca nu s-au modificat caloriferele originale. Atunci se face o expertiza care stabileste noua cota indiviza ce se va folosi doar la calculele la caldura.

ART. 9
(1) Repartizarea cantităţilor individuale pentru încălzire,
aferente consumului de energie termica al instalaţiilor de încălzire
aflate în proprietatea comuna din spaţiile comune ale unui imobil de
tip condominiu - casa scării, culoare, spălătorii, uscătorii, holuri
şi alte spaţii comune -, se face proporţional cu cota indiviză care
revine fiecărui proprietar, astfel cum aceasta este înscrisă în
actul de proprietate/contractul de vânzare-cumpărare sau care a fost
recalculata conform prevederilor art. 16.
(2) Reprezentantul legal al asociaţiei de proprietari/ locatari
are obligaţia sa aducă la cunostinta furnizorului de energie termica
orice modificare a suprafeţei echivalente termic a instalaţiilor de
încălzire aferente spaţiilor comune

ART. 17
(1) Dacă într-un apartament s-au produs modificări asupra
corpurilor de încălzire - tip, număr de elementi şi altele asemenea
- fata de situaţia iniţială prevăzută în proiectul imobilului, se va
recalcula suprafata utila care se ia în considerare la repartizarea
cheltuielilor individuale pentru încălzire, prin:
a) mărirea suprafeţei utile înscrise în actul de proprietate
proporţional cu un coeficient reprezentând raportul dintre noua
suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de încălzire din
apartament şi suprafata echivalenta termic iniţială a tuturor
corpurilor de încălzire din apartament, în cazul în care modificarea
s-a făcut în sensul sporirii confortului termic;
b) diminuarea suprafeţei utile înscrise în actul de proprietate
proporţional cu un coeficient reprezentând raportul dintre noua
suprafata echivalenta termic a tuturor corpurilor de încălzire din
apartament şi suprafata echivalenta termic iniţială a tuturor
corpurilor de încălzire din apartament, în cazul debransarilor
parţiale.
(2) Recalcularea suprafeţei utile înscrise în actul de
proprietate se face numai în baza procesului-verbal de constatare a
modificării suprafeţei echivalente termic, întocmit de comitetul
executiv al asociaţiei de proprietari şi avizat de furnizorul de
energie termica.
(3) Pentru determinarea noilor suprafeţe echivalente termic,
rezultate în urma modificării suprafeţelor echivalente termic
iniţiale ale corpurilor de încălzire din locuintele sau spaţiile cu
alta destinaţie decât cea de locuinta, reprezentantul legal al
asociaţiei de proprietari poate solicita sprijinul furnizorului de
energie termica.
ART. 18
Proprietarii de apartamente sau de spaţii cu alta destinaţie
decât cea de locuinta au obligaţia sa aducă la cunostinta
furnizorului de energie termica orice modificare a suprafeţei
echivalente termic iniţiale.

Ulterior art. 17 a fost modificat ca formulare nu ca idee.
Deci, ideea este ca administratorul trebuie sa faca repartizarea costurilor cu incalzirea, proportional cu cota-parte indiviza de proprietate asa cum s-a mentionat mai sus de catre @Carturarul (in conditiile in care toata scara a renuntat la repartitoarele de costuri).
Cum din proiectare, apartamentele situate la ultimul nivel, cele amplasate pe coltz, etc. au de regula un SET al caloriferelor mai mare - pentru a avea cam acelasi confort termic in casa, astfel ca dvs. aveti dreptate sa tzipati ca cumva trebuie sa platiti la fel ca ceilalti proprietari cu apartamentele situate mai jos.
Prin repartizarea costurilor in pausal se simplifica foarte tare calculele de repartizare a costurilor cu incalzire, dar daca in scara mai aveti si proprietari care detin CT - centrale termice, atunci situatia se complica si da, se va face o inventariere a tuturot suprafetelor de incalzire - tevi de distributie subsol, spatii comune, casa scarii, tevile verticale, etc. , iar repartizarea costurilor cu incalzirea se va face dupa SET, iar proprietarilor defavorizati (cu apt. la ultimul nivel, pe colt, pe Nord), li se vor aplica coeficienti de corectie, adica trebuie sa plateasca cam la fel cu ceilalti, cu toate ca SET-ul caloriferelor lor este mai mare.
Am rugamintea sa mai cautati aici pe forum, discutii pe aceasta tema si o sa va clarificati.
Intai faceti o sesizare scrisa la as. prop. si ii rugati sa respecte legislatia in legatura cu repartizarea costurilor cu incalzirea in situatia aratata de dvs.
La noi in bloc nimeni nu are centrale proprii, toti am avut contoare pe calorifere care au expirat si aveam de ales intre a ne pune altele sau fara, deoarece de la anulul vor fi obligatorii contoarele s-a hotarat sa incercam un an fara ele.
Am cerut sa se faca din nou inventarul caloriferelor deoarece multi vecini si le-au schimbat Administratorul impreuna cu presedintele au hotarat ca sa platim dupa SET.
Sincer am tot citit .. dar nimica concret ceva cu ce sa pot sa l iau la .... - el sustine sus si tare ca de anul asta s-a schimbat legislatia si nu mai e valabil cea ce a fost --->sa i dau administratorului cu caloriferele in cap ca ma pune sa palatesc mai mult ca ceelalti cu toate ca stau la ultimul etaj.
Ideea este ca ADMINISTRTORUL nu vrea sa aplice nici o cota de corectie de aceea ma zbat eu si tot caut ceva legal unde scrie negru pe alb si e mai si valabil sa i dau cu ea in cap
Sunt de acord sa platesc, dar nu sunt de acord sa fiu furat si sa platesc mai mult decat altii si sa stau tot in frig in timp ce altii se lafaie in caldura si plartesc si mai putin ca mine
Multumesc tuturor pentru ajutor
Haideti sa pornim judecata considerand ca nimeni nu si-a modificat caloriferele.
In acest caz, dv. avand calorifere duble (ca stati la ultimul etaj si asa s-a proiectat instalatia initial), platiti la fel cu cel de dedesupt, desi consumul pe caloriferul dv. este mai mare pentru ca temperatura in camere trebuie sa fie la fel cu cea a vecinului de dedesupt.
Calculul caldurii se facea pe suprafata apartamentului.
Deci dv. plateati la fel cu vecinul, desi consumati mai multa caldura. Prin acest calcul aveati acest avantaj.

Sa consideram acum ca in unele apartamente de pe coloana dv. (apartamente cu aceeasi suprafata) s-au schimbat caloriferele cu unele mai performante si cu un SET mai mare sau egal cu al dv.
In acest caz se recalculeaza practic suprafata de incalzit a apartamentului, devenita in calcul mai mare. Practic prin aplicarea calculului in baza SET-ului, acele apartamente vor plati mai mult, micsorand din cota dv. si a altora care au ramas cu caloriferele vechi. Deci ei se lafaie in caldura, dar platesc si mai mult ca dv. care ati ramas cu caloriferele vechi.

Repartizarea caldurii la pausal - de fapt un semipausal, ca se ia in calcul SET-ul de apartament - include si partile comune si deci nu se mai poate face o distinctie intre consumul individual si cel pe tevile verticale si spatiile comune, unde pe tevile verticale ati avea o reducere oarecare, dar ea devine nesemnificativa in contextul consumului maxim fara contorizare.