Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost amendat pentru ca am parcat pe trotuar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost amendat pentru ca am parcat pe trotuar

am parcat pe marginea bulevardului,oblic cf marcajului,dar am urcat cu roata din fata pe trotuar si am fost amendat pentru parcare pe trotuar.e corect?
A existat o distanta de 1 metru pe trotuar pentru a li se permite pietonilor sa circule ?
Regulament aplicare OUG 195/2002
Art. 142.
– Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si înainte de acestea;
f) în intersectii, inclusiv cele cu circulatie în sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;
n) pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;

Alexandru Cutean, Consilier juridic
da,trotuarul e foarte lat in acea zona.