avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost amendat pentru ca am parcat pe trotuar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost amendat pentru ca am parcat pe trotuar

am parcat pe marginea bulevardului,oblic cf marcajului,dar am urcat cu roata din fata pe trotuar si am fost amendat pentru parcare pe trotuar.e corect?
Cel mai recent răspuns: luciarad , utilizator 16:06, 15 Ianuarie 2012
A existat o distanta de 1 metru pe trotuar pentru a li se permite pietonilor sa circule ?
Regulament aplicare OUG 195/2002
Art. 142.
– Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si înainte de acestea;
f) în intersectii, inclusiv cele cu circulatie în sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;
n) pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;


Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2012
Alexandru Cutean, Consilier juridic
da,trotuarul e foarte lat in acea zona.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înștiințare oprire neregulamentara politia locala bucuresti Sabucuresti Sabucuresti Buna ziua, am oprit lângă trotuar , nu erau semne de circulație cu oprirea interzisă trecere de pietoni sau stație RATB, cand am revenit la mașină am ... (vezi toată discuția)
Amenda oprirea interzisa GeluM GeluM Buna seara, am si eu urmatoarea dilema, la intrarea strazii pe care locuiesc , exista doua indicatoare : - trecere de pietoni si atentionare strada cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am și eu o întrebare, dat fiind că sunt de la tara ... FloricaA FloricaA Buna ziua! Am și eu o întrebare,dat fiind că sunt de la tara .Are voie un tir sa se oprească pe partea carosabila in fata unui magazin daca aceasta este pe ... (vezi toată discuția)