Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Poate un PFA sa aiba angajati
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Poate un PFA sa aiba angajati

Avem un administrator de bloc care pretinde ca el, fiind PFA, a incheiat contract de munca femeii de serviciu.
Poate un PFA sa aiba angajati?
Un PFA poate sa aiba angajati.
Dupa modificarile legislative de anul trecut,un pfa poate avea angajati.

OUG 44/2008 privind functionarea PFA , insa OUG 46/2011 modifica articolul 17 dupa cum urmeaza:

1. Alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“Art. 17. – (1) PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.”
2. Dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
“(3) PFA nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.”

Asadar, PFA poate angaja in conditiile legii terte persoane. Nu se specifica limita de persoane pe care PFA le poate angaja.

andymaurul, utilizator
Da, poate Un PFA sa aiba angajati proprii ... in acestsens, art.17 alin.1 din OUG nr.44/2008 prevede ca, PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.
Deci un PFA poate avea angajati. Pentru a fi PFA eu trebuie sa am o diploma, angajatii mei trebuie sa aiba aceasi diploma ? sau pot sa ii angajezi fara calificare. Multumesc
Nu stie nimeni nimic despre asta ? multumesc