avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Poate un PFA sa aiba angajati
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Poate un PFA sa aiba angajati

Avem un administrator de bloc care pretinde ca el, fiind PFA, a incheiat contract de munca femeii de serviciu.
Poate un PFA sa aiba angajati?
Cel mai recent răspuns: Robertx , utilizator 17:01, 20 Iulie 2012
Un PFA poate sa aiba angajati.
Dupa modificarile legislative de anul trecut,un pfa poate avea angajati.

OUG 44/2008 privind functionarea PFA , insa OUG 46/2011 modifica articolul 17 dupa cum urmeaza:


1. Alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“Art. 17. – (1) PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.”
2. Dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
“(3) PFA nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.”

Asadar, PFA poate angaja in conditiile legii terte persoane. Nu se specifica limita de persoane pe care PFA le poate angaja.

Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2012
andymaurul, utilizator
Da, poate Un PFA sa aiba angajati proprii ... in acestsens, art.17 alin.1 din OUG nr.44/2008 prevede ca, PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.
Deci un PFA poate avea angajati. Pentru a fi PFA eu trebuie sa am o diploma, angajatii mei trebuie sa aiba aceasi diploma ? sau pot sa ii angajezi fara calificare. Multumesc
Nu stie nimeni nimic despre asta ? multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa poate angaja ? Florin-E Florin-E 1. P.F.A cu obiect de activitate vanzare cu amanuntul intr-un magazin (cod CAEN I4762) , poate angaja un vanzator ? in baza carui act normativ ? (vezi toată discuția)
Angajare pe pfa pacepa_2001 pacepa_2001 S-a aprobat legea prin care se poate angaja cu contract de munca pe PFA? Multumesc. (vezi toată discuția)
Angajati la pfa Olga27 Olga27 Buna, O colega mi-a cerut ajutorul, si nu sunt prea pregatita pe partea aceasta pentru a-i putea raspunde. O persoana care este PFA, doreste sa mai angajeze ... (vezi toată discuția)