Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Competenta teritoriala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Competenta teritoriala

Paratul - institutie de invatamant superior de drept privat, cu sediul in Bucuresti, asimilata unei autoritati publice centrale, a invocat exceptia necompetentei teritoriale in procesul civil avand ca obiect : pretentii.
Reclamantul a depus cererea de chemare in judecata la domiciliul sau.
Solutia instantei de judecata : admite exceptia si declina competenta judecatoriei de la sediul paratului.
Nu se pot aplica prevederile art 7 si 8 cpc, avand in vedere ca sunt indeplinite conditiile prevazute : instanta locului unde pârâtul are o îndeletnicire profesionala (are si la domiciliul reclamantului), respectiv pentru actele încheiate de reprezentanta unei persoane juridice este competenta si instanta de la sediul reprezentantei (contractul incheiat cat si plata s-au efectuat la domiciliuil reclamantului) ???
Cu multumiri !
Art.5 C.proc.civ. reglementeaza competenta teritoriala de drept comun ... Cererea se face la instanta domiciliului paratului.
Norma dă glas principiului “actor sequitur forum rei”, în sensul că reclamantul este acela care trebuie să se deplaseze la instanţa în a cărei circumscripţie teritorială domiciliază pârâtul, şi nu pârâtul la instanţa domiciliului reclamantului.

Art. 7
Cererea impotriva unei persoane juridice de drept privat se face la instanta sediului ei principal. .....