Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte auto in neregula
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte auto in neregula

Buna seara. Am achizitionat o masina second-hand care a fost cumparata prin leasing de o firma.Dupa o perioada de timp administratorul firmei a trecut masina pe numele lui , de pe firma pe persoana fizica. Intre timp,nu a mai platit leasingul, si-a gasit cumparator pt masina si a vandut-o. Cumparatorul care a luat masina platind-o integral este cel de la care am cumparat-o eu. La cumparare am primit talonul masinii ,in care detinatorul este firma de leasing si utilizator este numele primei firme care a cumparat-o, cartea masinii pe numele firmei de leasing, 4 certificate fiscale , 4 facturi si 4 fise de inmatriculare si contractul de vanzare-cumparare. Mergand sa ma interesez in legatura cu inmatricularea , la un birou de acte auto mi s-a spus k pe fisa de inmatriculare dintre firma care a avut masina si pers fizica pe care a trecut masina nu este pusa o stampila si nu este semnata, inclusiv pe ultima fisa intre mine si ultimul proprietar nu sunt semnaturi,eu nestiind proceduri si acte in momentul achizitionarii masini. Cum pot rezolva situatia , in vederea inmatricularii masinii pe numele meu si cum pot afla daca taxa de poluare a fost platita sau nu? Va multumesc anticipat.
Ar trebui sa luati legatura cu cei pe la care a trecut masina pentru a semna toate fisele de inmatriculare.
In ce priveste plata taxei de inmatriculare/poluare, daca aceasta a fost inmatriculata pentru prima data dupa 2007 ar putea sa va ajute cei de la firma de leasing ... in majoritatea cazurile ei au achitat taxa si au facturat-o utilizatorilor.