Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime cresterea copilului

Buna ziuna.
Va rog sa ma ajutati sa clarific urmatoarea problema:
Am fost in concediu pentru cresterea copilului in perioada 01.01.2006 - 16.10.2008.
OUG 148 / 2005 modificata prin Legea 7 / 2007 prevede la art.18 (7) "Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta."
Cum se aplica aceasta in cazul meu ?
Consider vechime in munca doar perioada 01.01.2007-16.10.2008, cand se aplica legea 7 / 2007 , toata perioada sau nu o iau deloc in calcul la sporul de vechime?
Va multumesc.
Normal ar trebui sa se considere vechime in munca numai perioada 20.01.2007 - 16.10.2008, deoarece de la 20.01.2007 a intrat in vigoare Legea nr.7/2007.
Multumesc