Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare, modificare chitante, neprezentarea la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare, modificare chitante, neprezentarea la solicitarea sefului ierarhic

buna ziua,

pe scurt :

-mi-am insusit din incasarile firmei o suma de aproximativ 300.000ron
-am modificat mai multe chitante (data lor)
-la solicitarea angajatorului nu m-am prezentat (aceasta a fost facuta la
primele ore ale zilei) si m-am prezentat doar a doua zi
-am semnat un angajament de plata, am platit circa 160000, jumatate
la o saptamana dupa eveniment respectiv inca doua rate lunare la care
ne-am inteles.

- maine trebuie sa ma prezint la IPJ pt declaratii si as avea nevoie de cateva
sfaturi pt a ma putea apara si eventual sa minimizez efectele acestei greseli.

eventual daca puteti sa-mi spuneti care pot fi consecintele in cel mai rau caz
din punctul dvs de vedere.

multumesc!

In primul rand trebuie returnat tot prejudiciul, fapta trebuie recunoscuta integral (daca tot mergeti pe aceasta cale si beneficiati de reducerea pedepsei cu 1/3), trebuie sa colaborati permanent cu organele de cercetare si sa va aratati regretul pentru cele intamplate.
Luati-va un avocat bun care sa poata convinge Instanta ca motivele pentru care ati facut toate astea au fost foarte bine intemeiate, ca va pare rau si ca intreaga paguba va fi recuperata.
Succes maxim!
nu am cum sa returnez tot prejudiciul momentan, dar totusi sunt increzator ca pana la sfarsitul anului cu ajutorul familiei sa il pot inapoia.

considerati ca un avocat m-ar ajuta la discutiile de maine de la IPJ sau nu e necesar?

in mod cert o sa-mi recunosc fapta insa cum ziceam caut solutii pentru a nu o pedeapsa
cu executare etc.

nici nu stiu la ce ma pot astepta

edit : din pacate motivele pt care am delapidat banii sunt o dependenta de jocuri de noroc, pe care incerc sa o tratez acum cu ajutor specializat
snak3, utilizator
am fost la IPJ, am dat o declaratie prin care mi-am recunoscut fapta. Supinspectorul care se ocupa de plangere a fost destul de intelegator in situatia data, nu a "abuzat" in niciun fel de mine.

Din cate imi spunea el am inteles ca legea 202/2010 respectiv articolul 74 nu s-a votat sau a fost contestat si pedeapsa prevazuta in codul penal in vigoare este de inchisoare de la 1 la 15 ani.

L-am intrebat daca poate sa-mi spuna care crede ca e pedeapsa care o sa o primesc insa a fost retinut in aceasta privinta, dar a incercat sa ma linisteasca spunandu-mi ca am multe circumstante atenuante, in principiu recuperarea unei parti mari din prejudiciu respectiv recunoasterea fapte.
Pana cand o sa ajunga dosarul in instanta ar fi bine sa platiti tot, se va tine cont la pronuntarea sentintei.
Este bine sa aveti si o adeverinta la dosar si in legatura tratamentul specializat pe care il urmati.