Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Registrul operatorilor intracomunitari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Registrul operatorilor intracomunitari

O PFA neinregistrata ca platitoare de TVA daca presteaza servicii intr-o fabrica montaj probe roboti, trebuie sa se inregistreze in ROI? Va rog un raspuns autorizat si cu trimitere la legislatie.
Astept urgent raspunsul.
Va multumesc
Depinde de calitatea beneficiarului. Daca beneficiarul este persoana impozabila, atunci PFA-ul are obligatia inregistrarii in scopuri de TVA conform art. 153' din Codul fiscal si in ROI. Factura se face fara TVA (operatiunea nefiind impozabila in Romania conform art. 133 alin. 2 din Codul fiscal) si se declara in declaratia recapitulativa, 390.