avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

buna ziua, as dori sa aflu daca la o reducere de personal prin concediere individuala, din statul de functii se reduc si posturile vacante?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 17:50, 24 Octombrie 2008
Nu, reorganizarea poate sa insemne pur si simplu eliminarea unui post de ..... din organigrama societatii. Daca va referiti la posturi similare cu cel desfiintat, atunci raspunsul este da, se reduc intai posturile vacante si abia apoi cel ocupat.
Se poate desfiinta un singur post din organigrama.
In general, se desfiinteaza mai intai posturile vacante si apoi cele care nu sunt vacante.
In cazul desfiintarii unui post angajatorul, timp de 9 luni, nu mai are dreptul de a angaja pe cineva pe acel post, iar daca se reinfiinteaza postul trebuie anuntat / chemat cel care a fost disponibilizat.
nikol.ilea a scris:
In cazul desfiintarii unui post angajatorul, timp de 9 luni, nu mai are dreptul de a angaja pe cineva pe acel post, iar daca se reinfiinteaza postul trebuie anuntat / chemat cel care a fost disponibilizat.

Acest lucru este valabil numai in cazul concedierilor colective.
Nu cred ca scrie undeva care sunt prioritatile in desfiintarea unui post in cazul unei concedieri individuale .... deci se poate desfiinta mai intai un post ocupat :)
elis a scris:

Nu cred ca scrie undeva care sunt prioritatile in desfiintarea unui post in cazul unei concedieri individuale .... deci se poate desfiinta mai intai un post ocupat :)

Dar chiar ar trebui sa fie specificat asa ceva?????????????????
Adica din 3 posturi de economist 2 ocupate si unul vacant reduci postul ocupat?
Si apoi ce faci ,anunt ca se cauta un nou economist?????????????? eu una consider ca acesta este o concediere abuziva.
Ultima modificare: Joi, 23 Octombrie 2008
adelaida_07, utilizator

Alte discuții în legătură

Somer balazs.gabi balazs.gabi in cazul cand am fost disponibilizat prin somaj,cat timp postul pe care am fost este blocat? (vezi toată discuția)
Desființare post angajatprivat angajatprivat As dori sa stiu ce se intampla in cazul in care se desființează un post?Pe ce criterii se alege persoana care va fi concediata tinand cont ca in firma exista ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea posturilor / concedieri individuale membru1 membru1 Buna ziua stimati avocati! am si eu nevoie de un sfat URGENT pe scurt: presedintelui sindicatului,strict confidential, pe data de15 aprilie i-sa inmanat o ... (vezi toată discuția)