Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

buna ziua, as dori sa aflu daca la o reducere de personal prin concediere individuala, din statul de functii se reduc si posturile vacante?
Nu, reorganizarea poate sa insemne pur si simplu eliminarea unui post de ..... din organigrama societatii. Daca va referiti la posturi similare cu cel desfiintat, atunci raspunsul este da, se reduc intai posturile vacante si abia apoi cel ocupat.
Se poate desfiinta un singur post din organigrama.
In general, se desfiinteaza mai intai posturile vacante si apoi cele care nu sunt vacante.
In cazul desfiintarii unui post angajatorul, timp de 9 luni, nu mai are dreptul de a angaja pe cineva pe acel post, iar daca se reinfiinteaza postul trebuie anuntat / chemat cel care a fost disponibilizat.
nikol.ilea a scris:
In cazul desfiintarii unui post angajatorul, timp de 9 luni, nu mai are dreptul de a angaja pe cineva pe acel post, iar daca se reinfiinteaza postul trebuie anuntat / chemat cel care a fost disponibilizat.

Acest lucru este valabil numai in cazul concedierilor colective.
Nu cred ca scrie undeva care sunt prioritatile in desfiintarea unui post in cazul unei concedieri individuale .... deci se poate desfiinta mai intai un post ocupat :)
elis a scris:

Nu cred ca scrie undeva care sunt prioritatile in desfiintarea unui post in cazul unei concedieri individuale .... deci se poate desfiinta mai intai un post ocupat :)

Dar chiar ar trebui sa fie specificat asa ceva?????????????????
Adica din 3 posturi de economist 2 ocupate si unul vacant reduci postul ocupat?
Si apoi ce faci ,anunt ca se cauta un nou economist?????????????? eu una consider ca acesta este o concediere abuziva.
adelaida_07, utilizator