Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

buna ziua, as dori sa aflu daca la o reducere de personal prin concediere individuala, din statul de functii se reduc si posturile vacante?
Consider ca este chiar de bun simt sa reduci un post vacant anterior unuia ocupat. #-o
elis a scris:

Nu cred ca scrie undeva care sunt prioritatile in desfiintarea unui post in cazul unei concedieri individuale .... deci se poate desfiinta mai intai un post ocupat :)

Si cum ramane cu prevederile art. 65 alin. (2) Codul muncii : ,,Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă"? Cum zici ca iti vei sustine la instanta ,,cauza serioasa" daca tu ai avut spre exemplu 3 posturi identice in organigrama si ai preferat totusi sa le pastrezi pe cele vacante si sa reduci tocmai postul ocupat? ;) Adica dupa mine e clara intentia in acest caz, de fapt ai dorit sa scapi de salariat si nu de postul respectiv pentru a-ti reduce costurile spre exemplu, ceea ce ma duce cu gandul la o concediere abuziva, care se va intoarce impotriva angajatorului daca salariatul concediat va merge la instanta ...
Daca nu sunt posturi similare ... se desfiinteaza mai intai postul ocupat
Bruta a scris:

Daca nu sunt posturi similare ... se desfiinteaza mai intai postul ocupat

Daca nu sunt posturi similare se desfinteaza postul care nu mai este necesar in organigrama societatii #-o .