Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... TCG - termenii si conditiile generale ale contractelor ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

TCG - termenii si conditiile generale ale contractelor de telefonie mobila

Buna ziua,mama mea a facut in nr cu 2 ani de zile un abonament la o firma de telefonie mobila. In momentul semnarii contractului a cerut acei TCG dar angajatul ia comunicat ca nu exista tiparit in magazin si ca au doar un caracter informativ.Pe contract se specifica doar data,nr telefon,tip abonament si perioada contractuala.Toate clauzele precum si taxa de reziliere sunt trecute in acei TCG.Pe contract se specifica ca acei TCG fac parte din contract si ca,clientul a fost de acord cu ei la momentul semnarii contractului,dar nu i-au fost dati sau anexati contractului sau semnati.Spuneti-mi cum poate produce efecte contractuale un document la care se face doar referire intr-un contract si nu este semnat?In contract se specifica "am luat la cunostinta si sunt de acord cu termenii si conditiile generale(TCG)"dar niciunde nu se specifica ca ar fi TCG ai firmei respective,doar TCG.
Va multumesc

[Editat - Pe forum nu punem in discutie persoane fizice sau juridice. Multumesc pentru intelegere.]
Ares-3, moderator
cristi2012 a scris:

Pe contract se specifica ca acei TCG fac parte din contract si ca,clientul a fost de acord cu ei la momentul semnarii contractului,dar nu i-au fost dati sau anexati contractului sau semnati.Spuneti-mi cum poate produce efecte contractuale un document la care se face doar referire intr-un contract si nu este semnat?

Nu poate produce efecte (doar daca tineti neaparat).