Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim perioada nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim perioada nedeterminata

Buna dimineata,
Va rog frumos, sa ma ajutati:
un salariat, caruia i s-a desfiintat postul, a fost in preaviz in perioada 02 - 30.12.2011.
Cu ce data i se desface cim- 31.12.2011 sau 03.01.2012?
Va multumesc pentru ajutor si toate cele bune tuturor
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc frumos, dar cred ca nu inteleg: intre 2 dec.inclusiv si 30 dec.inclusiv sunt 20 de zile lucratoare, deci 20 de zile preaviz. Pe 30 dec.il pontez si tot cu 30 dec.ii incetez cim sau cu 31 dec. Sper ca nu va sacai prea mult, dar nu inteleg.
~ Conținut șters la cerere ~
Conform Codului Muncii

"Dreptul la preaviz
ART. 75
(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se află în perioada de probă."

perioada de preaviz este de minim 20 de zile lucratoare.

"un salariat, caruia i s-a desfiintat postul, a fost in preaviz in perioada 02 - 30.12.2011."

30 decembrie este ultima zi de preaviz.
exuser, utilizator
Daca facem calculul corect, potrivit art.101 C.proc.civ., atunci ultima zi de preaviz ar fi 03.01.2012 ... ziua de 26 dec nu intra in calculul termenului de preaviz....