avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... lista neagra datornici banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

lista neagra datornici banci

buna ziua,
daca am platit datoria restanta la un card de credit ,datorie preluata de o firma de recuperare in cat timp voi fi stearsa de pe lista neagra a datornicilor?
trebuie sa fac ceva pentru a asta ,sau doar sa astept o perioada?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Stefan021 , utilizator 11:23, 17 Ianuarie 2012
Sunteti sigura ca sunteti inscrisa la biroul de raportare a creditului?
Puteti sa cereti informatii daca sunteti inscrisa.
Stiam ca perioada este cuprinsa intre 3 ani si max 7 ani, dar nu sunt f sigur.
da sunt sigura, asa am aflat ca datoria a fost transferata la o firma de recuperare.

Care este perioada de afişare a istoricului de plată în Raportul de Credit?


Intervalul de timp pentru care informaţiile aferente unui credit sunt afişate în Raportul de Credit este de 4 ani de la data ultimei actualizări transmise.

sursa: [ link extern ] )

Este important de stiut ca

1. Creditul va fi sters dupa 4 ani dupa l-a fost INCHIS
2. Un card de credit sa inchide nu doar dupa plata ultima rata, si dupa ati inchis linie de credit atasat la acest card

Trimiteti o cerere catre firma de recuperare sau banca si cereti "inchiderea cardului".

Daca datatoria este platita (pe un overdraft sau card de credit), nu inseamna in mod automat ca facilitatea de credit (adica "linie de credit") a fost inchisa. Banca la care ati fost client trebuie sa trimite o notificare (dupa cererea dvs) la Biroul de Credit in care cardul va fi mentionat fiind "inchis" (si dupaia mai dureaza inca 4 ani pentru aceste date sa fie sterse din BdC)
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inca in biroul de credit jovi_jo jovi_jo Buna ziua,am si eu o problema cu Raiffaisen bank.Am avut o deschidere de cont pe care am achitat-o in data de 04.04.2014,saptamana trecuta am facut o cerere ... (vezi toată discuția)
Inadvertente intre banca si biroul de credite george_iulian george_iulian Buna ziua, Am si eu o problema legata de banca sau si de biroul de credite: Acum mai bine de 4 luni am inchis optiunea de overdraft ca mai apoi sa inchid ... (vezi toată discuția)
Card de credit-sfat anamaria1888 anamaria1888 Am avut un card de credit si am solicitat inchiderea acestuia in luna martie. 2012. Acum o luna am vrut sa-mi fac un credit pentru casa si se pare ca ... (vezi toată discuția)