Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... lista neagra datornici banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

lista neagra datornici banci

buna ziua,
daca am platit datoria restanta la un card de credit ,datorie preluata de o firma de recuperare in cat timp voi fi stearsa de pe lista neagra a datornicilor?
trebuie sa fac ceva pentru a asta ,sau doar sa astept o perioada?
multumesc
Sunteti sigura ca sunteti inscrisa la biroul de raportare a creditului?
Puteti sa cereti informatii daca sunteti inscrisa.
Stiam ca perioada este cuprinsa intre 3 ani si max 7 ani, dar nu sunt f sigur.
da sunt sigura, asa am aflat ca datoria a fost transferata la o firma de recuperare.

Care este perioada de afişare a istoricului de plată în Raportul de Credit?

Intervalul de timp pentru care informaţiile aferente unui credit sunt afişate în Raportul de Credit este de 4 ani de la data ultimei actualizări transmise.

sursa: [ link extern ] )

Este important de stiut ca

1. Creditul va fi sters dupa 4 ani dupa l-a fost INCHIS
2. Un card de credit sa inchide nu doar dupa plata ultima rata, si dupa ati inchis linie de credit atasat la acest card

Trimiteti o cerere catre firma de recuperare sau banca si cereti "inchiderea cardului".

Daca datatoria este platita (pe un overdraft sau card de credit), nu inseamna in mod automat ca facilitatea de credit (adica "linie de credit") a fost inchisa. Banca la care ati fost client trebuie sa trimite o notificare (dupa cererea dvs) la Biroul de Credit in care cardul va fi mentionat fiind "inchis" (si dupaia mai dureaza inca 4 ani pentru aceste date sa fie sterse din BdC)
gi-jane2, moderator