Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... MASURA 141 IN AGRICULTURA
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

MASURA 141 IN AGRICULTURA

O mare rugaminte , in calculul UDE se ia in calcul si faptul ca in curte care este de 1980m patrati in jur de 1500 m patrati sunt plantati cu pomi ? Este nevoie de alte acte sau numai faptul ca declar acest lucru este suficient ? La o verificare se vad ca sunt pe rod.Multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri.
Beneficiarii eligibili pentru sprijinul nerambursabil acordat prin Măsura 141 sunt
persoanele fizice în vârstă de până la 62 de ani (neîmpliniti la data depunerii Cererii de
finantare), care desfăsoară activităti economice, în principal activităti agricole si a căror
exploatatie agricolă:
-are o dimensiune economică cuprinsă între 2 si 8 UDE1;
-este situată pe teritoriul tării;
-este înregistrată în Registrul unic de identificare /Registrul agricol;
-comercializează o parte din productia agricolă obtinută.
Persoanele fizice pot desfăsura activităti economice si se pot înregistra si autoriza în
conformitate cu prevederile Ordonantei de Urgentă a Guvernului nr. 44/2008, cu
modificările si completările ulterioare:
-individual si independent, ca persoane fizice autorizate;
-ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale;
-ca membri ai unei întreprinderi familiale.

Pentru calculul UDE accesati link-ul:
[ link extern ]

Da, se ia in calcul faptul ca aveti aceasta suprafata plantata cu pomi pentru calculul UDE, dar nu este de ajuns, nu indepliniti minimum 2 UDE.
Pentru completare trebuie sa treceti si alte terenuri cultivate ,animalele pe care le aveti in gospodarie, si altele.
Cititi ghidul solicitantului pe masura 141 de pe site al APRDP, sau consultati specialistii din Primaria localitatii sau pe cei de la Oficiul Judetean al APRDP.