avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 220 pe venit estimat ptr. 2012
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 220 pe venit estimat ptr. 2012

1. Eu am PFA, care nu merge deloc, dar sunt angajat si cu carte de munca. Intrebarea este: in declaratia pe venit estimat ( ptr. PFA)pot sa declar venitul estimat 0? sau care este suma minima de declarat ?? Daca se poate la raspuns atasati si baza legala( pentru cele de la taxe)
2. tot ca PFA momentan sunt platitor de TVA, dar veniturile pe 2011 au fost mult sub limita de 35000 de EU pentru plata TVA. Intrebare: ptr 2012 pot scapa de TVA si cum??
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: dorugeo , utilizator 20:34, 28 August 2012
PFA am si eu si anul trecut la deschidere PFA am declarat 3000 si am facut 2850,anul asta am vrut sa declar tot atat dar am fost obligat sa declar mult mai mult.iar cu tva-ul cand am deschis PFA- UL mi sa spus de la registru comertului ca din ne platitor poti deveni platitor de tva dar nu si invers
eu anul trecut am declara pentru o intreprindere individuala 500 ron venit estimat, si nu a zis nimeni nimic.mi-a luat declaratia si gata .
anul asta nu am depus inca D220
In formularul 220 declarati veniturile estimate a se realiza din activitatea dvs.
Puteti solicita anularea înregistrării ca plătitor de TVA în condiţiile art.153, alin.(9) din Codul fiscal.
In cazul in care nu mai desfasurati activitate, puteti suspenda activitatea, cu indeplinirea formalitatilor necesare la ORC. In acest caz organul fiscal va anula înregistrarea în scopuri de TVA. (pentru TVA , vedeţi şi OPANAF 1786).
multumesc, dar ce inseamna ORC??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen d220 ardei2011 ardei2011 Am un PFA infiintat in luna mai 2012. Conform instructiunilor D220, ‐ contribuabilii care, în anul anterior, au realizat pierderi şi cei care, au ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
declaratia 220 privind venitul estimat si decizie de impunere Utilizator_2017 Utilizator_2017 Am deschis in anul 2012 un PFA unde pana acum nu am avut nici o activitate. Am depus declaratiile 200 si 220 in fiecare an la ghiseu, dar anul acesta am trimis ... (vezi toată discuția)