Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general registru de casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

registru de casa

Amregistrul de casa complrtet la zi , dar am primit chitante din 5 date diferite in urma cu aproximativ 2 sapt, ....
Avand in vedere ca registrul de casa e completat si aceste chitante nu le-am avut in acele zile prezente, cum le operez?
refac tot registrul de casa din prima data de pe chit primita mult mult mai tarziu?
Cine ti-a dat chitantele mai tarziu?
naoci7 a scris:

Amregistrul de casa complrtet la zi , dar am primit chitante din 5 date diferite in urma cu aproximativ 2 sapt, ....
Avand in vedere ca registrul de casa e completat si aceste chitante nu le-am avut in acele zile prezente, cum le operez?
refac tot registrul de casa din prima data de pe chit primita mult mult mai tarziu?

Ca sa nu refaci tot registrul de casa, faci un decont cu chitantele primite pe persoana care ti le-a dat. Vezi ce sold iti iese si faci o dispozitie de plata cu acea suma -cu data in care ti le-a dat- cu explicatia "restituire sume cf. decont" sau, mai simplu, "sold creditor cont 542".
Dispozitia de plata trebuia sa o faci in momentul cand ai dat banii din casierie (avans spre decontare) iar cand primeai chitantele sa faci decont.
irina petcu, utilizator
buna seara,

am si eu o nelamurire... un srl cu 4 puncte de lucru... legal ar trebui sa aiba 4 registre de casa sau unul singur...?
multumesc
Fiecare punct de lucru va avea un registru de casa propriu si toate cele patru se vor cumula la registrul de casa al sediului central.
in ce lege este specificat acest lucru?