avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Atragerea raspunderii administratorului/asociatilor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Atragerea raspunderii administratorului/asociatilor

As dori sa intreb ce inseamna exact atragerea raspunderii administratorului/asociatilor. Numele meu apare intr-un "anunt" publicat pe site-ul ANAF, pentru o "invitatie analiza economico-financiara SC XXX SRL, SC YYY SRL, SC ZZZ SRL pentru atragerea raspunderii", document emis conform art. 44, alin. 3 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.

Mentionez ca sunt asociat unic si administrator in prima dintre firme si asociat cu 50% parti in celelalte doua. Prima dintre societati are o datorie catre stat (impozit pe profit si TVA), veche de peste 2 ani, de cca 13.000 ron. Celelalte 2 nu au depus nici o declaratie (recunosc, din neglijenta), neavand niciodata activitate.

As dori sa va intreb cum ma afecteaza, concret, aceasta atragere a raspunderii si cum se poate remedia situatia.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cel mai recent răspuns: sorinviz1 , utilizator 22:51, 17 Ianuarie 2012
Atragerea raspunderii solidare se instituie in temeiul art. 27 Cod procedura fiscala (art. 44 alin. 3 priveste comunicarea actelor administrative fiscale - in acest caz prin afisare la sediul organului fiscal si pe pagina de internet).
Atragerea raspunderii in solidar inseamna ca pentru datoriile societatii, pe langa aceasta raspund si asociatii si / sau administratorii (inclusiv patrimonial).

Situatia se poate remedia prin plata datoriilor restante, depunerea declaratiilor, respectiv indeplinirea obligatiilor declarative. Va poate afecta in sensul ca puteti fi executat silit daca societatile nu au bunuri in patrimoniu care sa poata fi valorificate in scopul stingerii creantelor.

Interventie moderator:
Va rog nu mai postati mesaje consecutive. Mesajele postate la interval de 30 minute, se pot edita de Dvs.
Ultima modificare: Luni, 23 Ianuarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns. In cazul in care nu dau curs "invitatiei", aveti idee ce se poate intampla? Bunuri personale nu am, doar un apartament ipotecat catre banca. Mi-e si destul de greu sa ajung, sunt plecat din tara de 1 an si jumatate, traiesc in Irlanda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividendele societatii comerciale inființată de o asociație (ong) BaraganMarius BaraganMarius Bună ziua. Se dă următoarea speță. O institutie publica (Consiliu judetean sau Consiliu local/primarie) alături de 2 privați (S.A. și un S.R.L.) ... (vezi toată discuția)
Recuperare diferenta plati compensatorii YES_NO YES_NO Buna ziua, As dori un raspuns profesionist la urmatoarea situatie: Societatea comerciala (SC xxx SA) a intrat in insolventa in anul 2009. In paralel cu ... (vezi toată discuția)
Cesiune de creanta n_parvan n_parvan Am nevoie de un model de contract de cesiune de creanta. Ma poate ajuta cineva? Multumesc! (vezi toată discuția)