Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Recuperare diferenta plati compensatorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Recuperare diferenta plati compensatorii

Buna ziua,
As dori un raspuns profesionist la urmatoarea situatie:
Societatea comerciala (SC xxx SA) a intrat in insolventa in anul 2009. In paralel cu aceasta societate a fost creata de actionarul majoritar in anul 2003 o alta societate (SC yyy SA) cu aceeasi conducere tehnica. Cele doua societati au functionat in paralel, SC xxx SA fiind o societate de productie si vanzari [vanzari pana la un anumit an cand valoarea pierderilor a crescut atat de mult incat nu mai putea opera cu credite bancare] iar SC yyy SA “preluand” partea de contracte si vanzari. In anul 2009, SC xxx SA a intrat in insolventa si a ramas in continuare SC yyy SA dar s-a mai inregistrat un alt SC zzz srl care a preluat productia SC xxx SA. O parte importanta din mijloacele fixe de productie au fost preluate de SC yyy SA, o alta parte au fost valorificate prin vanzare, in patrimoniul SC xxx SA ramanand utilaje cu probleme tehnice si o parte din halele de productie.
Cei peste 200 de salariati disponibilizati au primit cu dificultate 3 salarii compensatorii de la fondul de garantare, urmand ca diferenta de 9 salarii sa se primeasca dupa vanzarea bunurilor SC xxx SA. Lichidatorul SC xxx SA coordoneaza procesul de insolventa pentru recuperarea creantelor si plata acestora. Sigur ca prioritara este plata salariilor restante si a diferentei de 9 salarii compensatorii, dar se spune ca nu sunt lichiditati pentru aceasta plata.
Fostii salariati considera ca sunt unele nereguli efectuate de lichidatorul judiciar care conduc la intarzierea lichidarii societatii si implicit la neacordarea salariilor pentru munca prestata de salariati pe 3 luni din 2009 cat si diferenta neachitata de salarii compensatorii prevazute in contractul colectiv de munca.
Astfel,
- Adunarea Generala a Actionarilor a numit ca administrator special pe fostul Contabil Sef al SC xxx SA care detine functia de Contabil Sef la SC yyy SA si care are interesul ca bunurile mobile si imobile sa nu se vanda.
- Lichidatorul judiciar nu a respectat prevederile Legii nr. 85/2006, art. 113, al. 1 si art. 114, al. 2, atunci cand a preluat gestiunea bunurilor mobile si imobile, ele fiind depozitate si gestionate de SC yyy SA.
- Halele de productie care sunt propuse pentru vanzare sunt dezafectate de utilitatile necesare (conducte de apa, conducte de gaze si oxigen, tablouri electrice si alte instalatii) de catre lucratori SC yyy SA, fapt ce conduce la vanzarea mai greoaie a acestora.
- Lichidatorul judiciar impreuna cu administratorul special a permis scoaterea la licitatie a aleii principale (cale de acces) care face legatura intre toate halele, spatiile si capacitatile de productie ce urmeaza a fi vandute. Licitatia a fost castigata de SC yyy SA, desi nu are nevoie de aceasta alee (cale de acces), dar, a cumparat-o cu scopul ca cei care cumpara halele, spatiile si capacitatile de productie disponibile vanzarii sa nu aiba acces la ele.
- Lichidatorul judiciar nu participa la prezentarea bunurilor mobile si imobile posibililor cumparatori care, in urma anunturilor din massmedia vin sa le vada. Aceste bunuri sunt prezentate de diferiti salariati ai SC yyy SA care, de fapt prezinta doar o parte din bunuri (cele de proasta calitate) pentru a nu fi cumparate.
Cele prezentate mai sus au fost postate si la dosarul pe rol la tribunal pentru finalizarea actului de faliment, procesul fiind in derulare dar nu sunt sustinute in fata judecatorului sindic de o persoana autorizata [avocat].
Intrebarea este – Ce se poate face pentru recuperarea partilor sociale [salarii restante + diferenta plati compensatorii] pentru ca a trecut ceva vreme de la intrarea in insolventa.
Va multumesc.
adresati-va reprezentantului salariatilor din adunarea creditorilor/ comitetul creditorilor