Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la vanzare teren cu constructii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la vanzare teren cu constructii

Societate comerciala aflata in lichidare judiciara ( nu este in insolventa ) , vinde prin lichidator, teren pe care se afla constructii ( vechi, degradate) , situat in intravilan.
In cazul vanzarii catre persoana fizica se datoreaza TVA? Dar in cazul vanzarii catre o societate comerciala se aplica principiul taxarii inverse? Multumesc
Buna ziua,

Se datoreaza TVA oricum, daca terenul care se vinde este construibil, aspect rezultat din certificatul de urbanism emis de autoritatile locale(Normele art.141, alineatul 2, litera f din CF).
Taxarea inversa la vanzarea de imobile si terenuri nu se mai aplica de la inceputul anului 2008, iar pentru livrarile de bunuri efectuate de societati aflate in insolventa de la inceputul anului 2010.

Numai bine