Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Revista sau ziar - care e procedura de a le infiinta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Revista sau ziar - care e procedura de a le infiinta?

Ce pasi trebuie urmati pentru infiintarea unei reviste sau a unui ziar in mod legal?
PS: Nu este vorba de o revista sau un ziar online, ci de o revista sau ziar create pentru a fi tiparite.
Primul pas este sa va infiintati o firma care va avea ca obiect de activitate (veti alege ):

581 Activitati de editare a cartilor, ziarelor, revistelor si alte activitati de editare

5811 Activitati de editare a cartilor
5812 Activitati de editarea de ghiduri, compendii, liste de adrese si similare
5813 Activitati de editare a ziarelor
5814 Activitati de editare a revistelor si periodicelor
5819 Alte activitati de editare

si un link spre o discutie cu acelasi subiect :
www.avocatnet.ro/content/for...

Mai este necesar si obtinerea codului : ISSN ( International Standard Serial Number ) !! ISSN -ul este un cod de identificare pentru periodice : ziare & reviste @!!