avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Revista sau ziar - care e procedura de a le infiinta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Revista sau ziar - care e procedura de a le infiinta?

Ce pasi trebuie urmati pentru infiintarea unei reviste sau a unui ziar in mod legal?
PS: Nu este vorba de o revista sau un ziar online, ci de o revista sau ziar create pentru a fi tiparite.
Cel mai recent răspuns: ContSters205490 , utilizator 21:08, 31 Ianuarie 2012
Primul pas este sa va infiintati o firma care va avea ca obiect de activitate (veti alege ):

581 Activitati de editare a cartilor, ziarelor, revistelor si alte activitati de editare

5811 Activitati de editare a cartilor
5812 Activitati de editarea de ghiduri, compendii, liste de adrese si similare
5813 Activitati de editare a ziarelor
5814 Activitati de editare a revistelor si periodicelor
5819 Alte activitati de editare

si un link spre o discutie cu acelasi subiect :
www.avocatnet.ro/content/for...

Mai este necesar si obtinerea codului : ISSN ( International Standard Serial Number ) !! ISSN -ul este un cod de identificare pentru periodice : ziare & reviste @!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare ziar/revista miha_xxx miha_xxx Cine ma poate ajuta cu ceva informatii legate de infiintarea unui ziar sau a unei reviste? (in sensul ca as vrea sa stiu ce autorizatii am nevoie si ce alte ... (vezi toată discuția)
Autorizatii coduri caen 2ntz 2ntz Am tot cautat o lista cu codurile caen care nu necesita niciun fel de autorizatie, si singurul lucru pe care l-am gasit a fost o lista cu niste activitati insa ... (vezi toată discuția)
Caen pentru editare reviste de publicitate si pentru elevi mvd1314 mvd1314 Buna ziua am o mica dilema: pentru a infiinta o SC cu domeniu de activitate: - editarea si distribuirea revistelor pentru elevi; - editare reviste de ... (vezi toată discuția)