Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare ziar/revista
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare ziar/revista

Cine ma poate ajuta cu ceva informatii legate de infiintarea unui ziar sau a unei reviste? (in sensul ca as vrea sa stiu ce autorizatii am nevoie si ce alte demersuri trebuie facute) . Multumesc anticipat
Nimic special. Va trebuie o firma - editura. Si pentru publicatie un ISSN de la Biblioteca Nationala. (adica International Standard Serial Number - se obtine pe loc in momentul in care primul numar al publicatiei e sub tipar.
romascanu, moderator
Un ziar LOCAL cu un tiraj mic, se poate infiinta si pe Intreprindere Indiviuala sau am nevoie de SRL?
Da, se poate infiinta si pe o întreprindere individuala . Cod CAEN 5813 - Activitati de editare a ziarelor