Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Documente necesare infintare ziar local
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Documente necesare infintare ziar local

Buna seara.
Daca vreau sa infintez un ziar local gratuit / lunar, tiraj 1000 buc, max. 8 pagini distributie gratuita, totul finantat din fonduri proprii, este nevoie de ceva documente speciale, avizari, aprobari, firma, ong, asociatie ???
In fapt suntem mai multi tineri ce dorim sa scriem despre realizarile alesilor nostri din localitatea noastra si binenteles esecurile lor, cu scopul de a face cunoscuta situatia reala in care se afla localitatea noastra la un moment dat. Pe langa acestea daca putem face rubrica de anunturi gratuite (in caz ca se interpreteaza ca fiind publicitate. Ex. daca scriem un anunt la cerere precum ca firma X angajeaza personal se autosesizeaza nu stiu ce institutie care spune ca nu avem voie sa facem publicitate firmei respective si ca trebuie sa avem autorizatie pentru asta). Precizez ca informatia si imaginile cat si macheta vor fi culese si realizate de noi dupa care o alta firma le va tipografia. Distributia va fi facuta exclusiv in interiorul localitatii noastre.

Va multumim.

Primiti, va rog, aprecierea mea pentru initiativa Dvs. demna de urmat.
Inainte de toate, este necesar sa solicitati printr-o procedura simpla codul ISSN - INTERNATIONAL STANDARD SERIAL NUMBER. Acesta este un cod internaţional de identificare a publicaţiilor seriale, definit prin ISO 3297 care se atribuie gratuit de catre Biblioteca Nationala. Toate informatiile le gasiti pe www.bibnat.ro/ISSN-s122-ro.htm
Dupa obtinerea acestui cod ISSN (pentru care va fi nevoie de o macheta a publicatiei), puteti trece la redactarea respectivei tiparituri.
Daca inteleg eu bine, publicatia s-ar distribui gratuit, insa pentru reclamele inserate veti percepe taxa. Daca asa este, atunci chiar INAINTE de ISSN veti avea nevoie de cadrul juridic pentru desfasurarea acestei activitati si anume de editare de publicatii. Acesta poate fi o intreprindere individuala, o asociatie tip ONG, o firma (srl), etc.
In cazul in care NU veti obtine nici un fel de venituri din aceasta activitate, ar fi suficienta o asociatie FARA personalitate juridica.
Permiteti-mi, totusi, sa va intreb, cu respectul cuvenit, desigur: acum, in era informaticii si a internetului, chiar doriti ca publicatia sa apara pe suport de hartie??
Cert este ca personal va asigur de tot sprijinul meu.
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Referitor la optiunea noastra de a fi o publicatie pe suport de hartie, raspunsul nostru a fost si este afirmativ. Dat fiind faptul ca este o publicatie care vine impartita doar in localitatea noastra si ca orice cetatean indiferent de varsta sa aiba acces la informatie decizia noastra a fost ca ea sa fie pe suport de hartie. Pentru ca initial propunerea a fost sa fie o publicatie online, asta ar fi redus semnificativ costurile, ne-am pus de acord sa publicam ambele variante.
Acum nu ne ramane decat sa-i dam bataie! Multumim frumos.
danielbox4, utilizator
cu tot respectul va mai cerem consiliere la o intrebare. Asociatie fara personalitate juridica = Asociatie non-profit ?
danielbox4, utilizator
Nu, deoarece o entitate non-profit (denumita si ONG - organizatie non-guvernamentala, adica
care nu este condusa "de sus") - ARE personalitate juridica. Aceasta poate fi fundatie sau asociatie.
Asociatia fara personalitate juridica - de regula - nu are venituri...