Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie impozit profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie impozit profit

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema :
declaratia 100 impozit profit am de declarat 20.000 lei pe ultimele 3 luni .
1.Aceasta suma trebuie platita daca pe tot anul 2011 ies in pierdere?
2.Daca depun 101 si nu trebuie sa platesc impozit mi se returneaza banii ?
Aveti doua optiuni conform art. extrase din codul fiscal:
,,10) Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. b) plătesc pentru ultimul trimestru o sumă egală cu impozitul calculat şi evidenţiat pentru trimestrul III al aceluiaşi an fiscal, urmând ca plata finală a impozitului pe profit pentru anul fiscal să se facă până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35 alin. (1).''(in decl 100 aveti in vedere trim III iar regularizarea finala se face prin dec 101,cu termen de depunere 25 apr)

(11) Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. b), care definitivează până la data de 25 februarie închiderea exerciţiului financiar anterior, depun declaraţia anuală de impozit pe profit şi plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor.
Art 35 (1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34
alin. (4), (5), (11), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.
multumesc frumos pentru ajutor