Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declarattia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declarattia 101

Daca la firma a rezultat pierdere si s-a declarat trim III si IV impozit profit =0 ,
pana cand trebuie depusa declaratia 101 ?
Multumesc anticipat.
15 aprilie
CHANEL a scris:

Daca la firma a rezultat pierdere si s-a declarat trim III si IV impozit profit =0 ,
pana cand trebuie depusa declaratia 101 ?
Multumesc anticipat.

15 februarie
Ordin nr. 79/2007 din 16/01/2007
Contribuabilii prevăzuţi la art. 34 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, care definitivează până la data de 15 februarie închiderea exerciţiului financiar anterior, organizaţiile nonprofit, precum şi contribuabilii care obţin venituri majoritare din cultura cerealelor şi plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură au obligaţia să completeze şi să depună declaraţia privind impozitul pe profit până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.

Ce legatura au veniturile din cultura cerealelor, etc?e clar ca a depus decl.la trim IV.Daca nu depundea deloc declaratia atunci mai putea sa finalizeze la 15 februarie.
anuala de profit, in cazul in care s-a depus declaratia pentru trim IV la nivelul trim III, se depune pana pe 15 aprilie cu plata tot pe 15 aprilie a anului urmator.
danike, utilizator
revin la subiect si fac o precizare importanta si anume faptul ca termenul de plata pentru anuala de profit cu termen de depunere 15 februarie sau dupa caz 15 aprilie este de 25 februarie sau 25 aprilie, chiar daca in codul fiscal se precizeaza la art. 34, urmatoarele :

"10) Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. b) plătesc pentru ultimul trimestru o sumă egală cu impozitul calculat şi evidenţiat pentru trimestrul III al aceluiaşi an fiscal, urmând ca plata finală a impozitului pe profit pentru anul fiscal să se facă până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35 alin. (1), adica " Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 15 aprilie inclusiv a anului următor"

(11) Contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) lit. b), care definitivează până la data de 15 februarie închiderea exerciţiului financiar anterior, depun declaraţia anuală de impozit pe profit şi plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor.

temeiul legal al celor spuse de mine mai sus este art. 111, alin 4.1 din OG 92/2003 privind codul de procedura fiscala, republicata :
"pentru creanţele fiscale stabilite pe baza declaraţiilor fiscale cărora li se aplică prevederile art. 114 alin. (2^1) şi care au termenul de plată diferit de data de 25, acesta se înlocuieşte cu data de 25 a lunii prevăzute de actul normativ care le reglementează"