Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Aplicarea legii achizitiilor publice la O.N.G
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Aplicarea legii achizitiilor publice la O.N.G

Am o asociatie(o.n.g) cu personalitate juridica,careia i s-a aprobat un proiect pe fonduri europene.Neavand suficienta experienta pe fonduri europene (chiar daca se stabileste o echipa de proiect) asociatia urmareste sa incheie un contract de asistenta pe proiect(din fonduri proprii,nevand legtura cu banii de la u.e)Intrebarea mea este,pentru acest contract pe asistenta proiect trebuie urmarita legea achizitiilor publice 34/2006,nu trebuie?statutul asociatiei nu prevede decat ca ,contractele facute de asociatie in nume propriu pana in 10000eur se aproba de C.D(consiliul director al asociatiei).De unde sa incep?
Multumesc!
Puteti trimite cerere de oferta catre mai multi consultanti in Fonduri Europene , explicitand conditiile pe care le impuneti, si faceti doar achizitie directa de prestari servicii, sau angajati pur si simpli un specialist.
Va recomand acest lucru pentru a beneficia dvs. de specialistii care sa va ajute intr-adevar.
Salarizarea acestui specialist se face din fondurile proprii ale ONG, fara a fi introdus in echipa de implementare, deoarece acest lucru implica mai multi pasi.