Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dec 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dec 394

buna seara, am si eu o intrebare : declaratia 394 se poate depune prin posta cu scrisoare de recomandare.
multumesc.
cum daca este pe discheta salvata..
vreti sa nu poate sa vo deschida?
VA sfatuiesc sa mergeti sa o depuneti la ghiseu la administratia de care apartineti.
Poate de luna viitoare se poate transmite electronic..:D
Declaratia 394 pentru operatiuni efectuate din 01.01.2012MODALITATEA DE DEPUNERE
Declaratia se depune în format electronic sub forma unui fisier PDF care are atasat un fisier XML astfel:
- prin mijloace electronice de transmitere la distanta (on-line), în conditiile detinerii unui certificat calificat privind semnatura electronic;
- la registratura organului fiscal competent sau prin posta cu confirmare de primire, în format electronic, pe suport electronic, însotit de formularul listat, semnat si stampilat.

Se poate trimite prin posta, salvati pe 2 dischete pt mai multa siguranta, un exemplar il puneti in plic, celalalt exemplar il pastrati dvs impreuna cu confirmarea de la posta. Asa aveti dovada depunerii declaratiei.