Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile CO anulate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile CO anulate

buna ziua,

in oct 2006 am intrat in concediu medical prenatal si mai aveam 3 zile neefctuate din CO pe care serviciul personal a refuzat sa mi le dea pe motiv ca intru in concediu prenatal (care este de fapt medical).

din cate stiu eu concediul medical nu afecteaza concediul de odihna, insa puteti sa ma lamuriti daca au procedat corect sau nu?

in 2008 am revenit la munca si in mod normal pana la sf anului imi pot lua zilele de concediu restante din 2007 si ma intereseaza daca imi pot recupera acele 3 zile.

va multumesc de raspunsuri!
Din Codul muncii:
Art. 141. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Din CCMUNN:
ART.60. - (1) Concediul anual de odihna va putea fi fractionat la solicitarea salariatului; una din fractiuni va trebui sa fie de cel putin 15 zile lucratoare. Cealalta parte va trebui acordata si luata pana la sfarsitul anului in curs.
(2) Cand din motive neimputabile salariatului acesta nu si-a efectuat integral concediul de odihna pe anul in curs, restul de concediu se va acorda pana la sfarsitul anului urmator, in perioada solicitata de salariat.

Asadar, pe anul 2006 nu mai putetu lua nici o zi, dar pe anul 2007 puteti sa luati zilele de care nu ati beneficiat.
Pentru anul 2007 zilele de CO neefectuate se pot lua pana la sfarsitul anului 2008.
AnaisB a scris:

buna ziua,

in oct 2006 am intrat in concediu medical prenatal si mai aveam 3 zile neefctuate din CO pe care serviciul personal a refuzat sa mi le dea pe motiv ca intru in concediu prenatal (care este de fapt medical).

din cate stiu eu concediul medical nu afecteaza concediul de odihna, insa puteti sa ma lamuriti daca au procedat corect sau nu?

in 2008 am revenit la munca si in mod normal pana la sf anului imi pot lua zilele de concediu restante din 2007 si ma intereseaza daca imi pot recupera acele 3 zile.

va multumesc de raspunsuri!

Concediul de odihna se acorda pentru timpul efectiv lucrat iar zilele de cm suspenda contractul astfel ca angajatorul nu va acorda co pentru ele.
Din cate inteleg in anul 2007 ati fost in concediu pt. crestere copil iar pentru acest an nu aveti dreptul sa beneficiati de concediu de odihna, deci nu aveti ce recupera.
NU se acorda concediu de odihna in perioada cand CIM este suspendat, nici pentru maternitate si cu atat mai putin pentru crestere si ingrijire copil.
imi cer mii de scuze...in oct 2007 am intrat in CM (adica prenatal) iar din martie 2008 sunt in CIC.

1/am inteles ca zilele de CO din 2007 pot sa le iau pana la finele lui 2008
2/ eu contractul de munca l-am avut suspendat din martie-oct 2008, nu in 2007 --> deci aveau dreptul sa imi suspende cele 3 zile de CO cand eu am intrat in medical si contractul meu de munca era inca in vigoare??????

multumesc!
Daca pentru perioada efectiv lucrata in 2007 mai aveti de luat zile de CO, atunci potrivit prevederilor CCMN acestea se pot lua pana la sfarsitul anului 2008.

Efectul principal al suspendării indiferent de motivul pentru care a intervenit, îl constituie oprirea temporară a prestării muncii şi a plăţii salariului cu menţinerea însă a contractului individual de muncă.