avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto...

Salutii!! ce stiti despre taxa auto...se renunta la e a sau nu??si cand?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Aurelian Cîcu , Consilier juridic 12:48, 8 Decembrie 2008
Si eu caut raspuns la aceasta intrebare insa cred ca si daca se va intampla lucrul asta se doreste cat mai mult intarzaierea lui. Lipsa banilor cred ca este principala problema fiindca daca se renunta la taxa cei care au platit vor trebui sa isi primeasca banii inapoi...
Senatul a adoptat, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto şi actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcţie de inflaţie, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.

elis a scris:

Senatul a adoptat, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto şi actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcţie de inflaţie, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.




Mai bine nu postai. Asta stiam si noi si s-a petrecut acum 2 luni. Si mai sunt multi pasi de urmat pana la anularea taxei. Daca vrei sa ajuti explica, nu doar copia textul de pe alta pagina. Altfel cititorii vor intelege ca deja peste o luna vor primi banii inapoi.
Scrie undeva in acel mesaj ca se va da banii inapoi , intr-o luna de zile .... si nu cred ca trebuie sa spui tu ce sa fac ...
Cred ca ar trebui sa citesti putin Regulamentul de postare ;)
elis a scris:

Scrie undeva in acel mesaj ca se va da banii inapoi , intr-o luna de zile .... si nu cred ca trebuie sa spui tu ce sa fac ...
Cred ca ar trebui sa citesti putin Regulamentul de postare ;)


Nu intelegi nimic. Sincer ma indoiesc ca poti fii uitil in acest subiect. Daca tot vrei sa te afirmi spune totul pana la capat. Si eu am cunostiinte juridice dar nu imi place sa ma dau in spectacol. Forumul ajuta omul care nu are cunostiinte in domeniul legilor si aplicarii ei. Trebuia sa mai adaugi ca Senatul este prima Cameră sesizată, forul decizional fiind Camera Deputaţilor. Asadar domnisoara Ramona poate astepta mult si bine scoaterea taxei din ce inteleg eu....

Alte discuții în legătură

Taxa poluare catalinchis catalinchis Stiti cumva daca a fost abrogata OG 50/2008 ,adica taxa de poluare pentru prima inmatriculare? Si daca stiti cumva actul care o abroga.. Multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Cum recuperez taxa auto de mediu ? radujohn radujohn Buna ziua stimabililor, Am platit in Aprilie o taxa de mediu de 3850 RON pentru o masina introdusa in tara inainte de 15/12/2008. Nu am gasit un avocat care ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa prima inmatriculare auto danutz01 danutz01 Am achizitionat un autoturism SH in luna octombrie 2008 din Germania , pe care l-am inmatriculat in Romania in luna decembrie 2008.La acea data am platit o ... (vezi toată discuția)