Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto...

Salutii!! ce stiti despre taxa auto...se renunta la e a sau nu??si cand?Multumesc!
Si eu caut raspuns la aceasta intrebare insa cred ca si daca se va intampla lucrul asta se doreste cat mai mult intarzaierea lui. Lipsa banilor cred ca este principala problema fiindca daca se renunta la taxa cei care au platit vor trebui sa isi primeasca banii inapoi...
Senatul a adoptat, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto şi actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcţie de inflaţie, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.

elis a scris:

Senatul a adoptat, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto şi actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcţie de inflaţie, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.

Mai bine nu postai. Asta stiam si noi si s-a petrecut acum 2 luni. Si mai sunt multi pasi de urmat pana la anularea taxei. Daca vrei sa ajuti explica, nu doar copia textul de pe alta pagina. Altfel cititorii vor intelege ca deja peste o luna vor primi banii inapoi.
Scrie undeva in acel mesaj ca se va da banii inapoi , intr-o luna de zile .... si nu cred ca trebuie sa spui tu ce sa fac ...
Cred ca ar trebui sa citesti putin Regulamentul de postare ;)
elis a scris:

Scrie undeva in acel mesaj ca se va da banii inapoi , intr-o luna de zile .... si nu cred ca trebuie sa spui tu ce sa fac ...
Cred ca ar trebui sa citesti putin Regulamentul de postare ;)

Nu intelegi nimic. Sincer ma indoiesc ca poti fii uitil in acest subiect. Daca tot vrei sa te afirmi spune totul pana la capat. Si eu am cunostiinte juridice dar nu imi place sa ma dau in spectacol. Forumul ajuta omul care nu are cunostiinte in domeniul legilor si aplicarii ei. Trebuia sa mai adaugi ca Senatul este prima Cameră sesizată, forul decizional fiind Camera Deputaţilor. Asadar domnisoara Ramona poate astepta mult si bine scoaterea taxei din ce inteleg eu....