Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Publicare poze parfumuri
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Publicare poze parfumuri

Buna ziua.

Ca sa ajung la intrebare trebuie sa va dau cateva detalii despre problemele cu care ma confrunt.
Am demarat construirea unui magazin online cu produse cosmetice si parfunuri, am si un magazin fix cu acest profil,as vrea sa stiu daca trebuie sa cer acordul pentru publicarea pozelor pentru parfumuri si cosmetice, avand in vedere ca e vorba de case de moda precum: Chanel, Dior, Ysl, Lòreal, Bvlgari etc.
Mentionez ca ma aprovizionez cu aceste marfuri de la importatori din tara si din Uniunea Europeana.
Buna ziua,

avand in vedere ca respectivele poze se folosesc pentru identificarea produselor originale (pentru vanzarea online a produselor originale de parfumuri), dvs. nu aveti nevoie de consimtamantul titularului de marca (adica producatorul) pentru a posta produsele pe website. Atentie! pozele respective trebuie sa fie postate exclusiv in scopul vanzarii produselor originale ale producatorului (art 39 alin 1 lit c din legea 84/1998).

trebuie sa mai verificati daca dreptul la marca este epuizat, adica daca marca e inregistrata in RO sau UE iar respectivele produse au fost puse in circuitul comercial in RO sau UE de insusi producatorul sau de catre un tert cu consimtamantul producatorului (art 38 alin 1 din Legea 84/1998)