Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu prenatal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu prenatal?

Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Frecventez o postliceala dar care nu este de stat. (Carol Davilla). Acum sunt in anul al II-lea. Intrebarea mea este daca pot beneficia de acel prenatal. Sunt insarcinata in 27 de saptamani si as vrea sa stiu daca pot beneficia. Am intrebat la Fortele de Munca dar mi s-a spus ca nu pot lua, dar nu m-a lamurit de ce. Va rog, daca imi puteti spune ce sa fac si cum sa procedez, pot beneficia de acel prenatal, sau nu? Va multumesc din suflet!
ART. 1OUG 158/2005:
(1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în
sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în
condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe
teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, dacă:

A. desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau în baza raportului de
serviciu;

B. desfăşoară activităţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autorităţii executive,
legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o
organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în
condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la lit. A;

C. beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj,
în condiţiile legii.

(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi persoanele care nu se află în una dintre situaţiile
prevăzute la alin. (1), dar sunt:

e) persoane care încheie un contract de asigurări sociale pentru concedii şi indemnizaţii
pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav,

Deci nu puteti beneficia de concediu si indemnizatie de cm ,in conditiile in care sunteti doar eleva la postliceala , pt. ca nu va incadrati la nicio situatie dintre cele prevazute de legiuitor in OUG 158 la art.1al(1)lit.A,B,C.
Ati putea insa ,doar prin incheierea unui contract de asigurari sociale pt. concedii si indemnizatii pt. maternitate cu casa de sanatate sa beneficiati de aceste concedii.
ContSters136493, utilizator
Eu am fost la Casa de Asigurari din judet si sunt asigurata prin intermediul postlicealei. Am avut niste probleme de sanatate si a trebuit sa ma internez in spital. De la Bacau mi s-a dat o adeverinta de asigurat valabila pe un an. Ce fel de contract trebuie sa inchei cu Casa de Sanatate? Va multumesc!
Intr-adevar,pentru ca sunteti eleva ,nu obtineti venit si aveti pana in 26 de ani,sunteti asigurata la sanatate fara plata contributiei. Pe aceasta baza ati si beneficiat de servicii medicale,respectiv acea spitalizare,dar pt. a beneficia de c. de maternitate(presi post natal),trebuie sa fiti persoana asigurata pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate ,caci fiind doar eleva nu sunteti.
Trebuie sa incheiati cu casa un contract de asigurări sociale pentru concedii şi indemnizaţii pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav
Si acesta se plateste? acest contract? .....si il mai pot face acum daca sunt in a 7 luna? si astfel pot beneficia de indemnizatie?