avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minm brut in 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minm brut in 2012

Buna ziua.

Potrivit Hotararii Guvernului nr. 1.225 din 2011, pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicat in Monitorul Oficial nr. 922 din 12/27/2011, incepand cu data de 1 ianuarie 2012, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2012, reprezentand 4,13 lei/ora.

Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Intrebarile mele sunt:
1. Si pentru salariatii din mediul privat este acelasi salariu?
2. Coeficientii de salarizare mai sunt sau nu obligatorii? Avem situatia in care patronul spune ca nu mai aplica coeficientii de salarizare si vrea sa angajeze om cu studii superioare pe salariu de 700 ron, daca acesta accepta.
3. De ce in Contractul inchiat de o persoana cu Casa de Pensii suma minima este de 741 ron? si nu 700?
Cel mai recent răspuns: dumilor , utilizator 16:39, 19 Ianuarie 2012
1.Da
2.Avand in vedere ca CCMN nu mai avem, nu se mai aplica coeficienti de ierarhizare, doar daca aveti CCM la nivel de sovietate sau ramura se pot apica coeficienti.
3.Avand invedre ca in hg.1225/2011 sal min este 700 asa trebuie sa fie si in cim incheiat cu Casa de pensii
Multumesc frumos pentru raspuns!
Din pacate, azi am fost la Casa de Pensii sa-i platesc mamei mele C.A.S.-ul si am constatat ca trebuie sa fac act aditional cu suma minima de 741 ron.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim vanzator,incepand 2012 ama77 ama77 Ce salariu minim trebuie sa aiba un vanzator,incepand cu luna ianuarie 2012? (vezi toată discuția)
Salariu lauratunaru lauratunaru venitul minim brut pe tara garantat in plata (vezi toată discuția)
Salar minim colega3 colega3 in contractul de munca am trecut 670 lei salar brut. este corect? cat e salarul minim pe ec?(mediu privat) (vezi toată discuția)