Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare adresa domiciliu pt. persoana juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare adresa domiciliu pt. persoana juridica

daca o persoana ce are in administrare o societate isi schimba adresa de domiciliu iar in actele societatii figureaza la vechea adresa ce modificari se impun? va multumesc
Nici o modificare in actele, in statutul, in documentele societatii atat timp cat nu-si schimba firma sediul social. Orice asociat, actionar, administrator..., poate sa-si schimbe domiciliul oriunde fara a afecta adresa persoanei juridice.
@adriantot in intrebare nu era vorba despre adresa sediului social ci despre adresa de domiciliu a administratorului societatii

se face mentiune la reg.comertului, verificati pe www.onrc.ro - formalitati-persoane juridice pct.35, va redau pe scurt :

NR. 35
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind modificarea datelor de identificare ale fondatorilor, asociaţilor, acţionarilor, persoanelor împuternicite, reprezentanţilor, administratorilor,directorilor, membrilor consiliului de supraveghere, membrilor directoratului, cenzorilor, auditorilor financiari,lichidatorilor societăţilor comerciale*:
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Actul doveditor din care să rezulte noile date de identificare (copie);
3. Dacă este cazul, actul constitutiv actualizat;
4. Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
5. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxe de registru;
- dacă este cazul, tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a, a notificării privind depunerea actului constitutiv actualizat.

Actul constitutiv il rescrieti cu noua adresa a administratorului.