Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare inundatie vecini
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare inundatie vecini

Buna ziua.daca i-am facut unui vecin inundatie la baie si el este asigurat pentru astfel de lucruri si solicita de la firma de asigurari despagubiri,ma afecteaa pe mine cu ceva?ma pot trezi cu un proces din partea asiguratorului sa recupereze suma cu care la despagubit pe vecin de la mine?sau cum e procedura?
Veti primi intai o somatie de plata pentru valoarea devizului.Daca nu platiti, abia atunci veti fi actionat in judecata, avand de platit si cheltuielile de judecata.
Cel mai bine este sa negociati cu asiguratorul, o achitare in rate a valorii devizului de reparatie.
pe asigurarea vecinului pe care a dar 20 euro nu scrie nimic despre inundatie de la vecini,scrie doar inundatie,cutremur,vandalism.este vorba cred despre o asigurare obligatorie de calamitati.acea asigurare il despagubeste si pentru inundatie de la vecini?si inca o intrebare,cum se demonstreaza ca eu am facut inundatie si cum dovedeste ca in momentul in care a incheiat polita baia lui nu era deja de mai mult timp inundata ca asta a fost acu 1 luna si el de abia acum a fost la asigurare si a reinoit polita dupa care a facut reclamatia.
Asiguratorul va recupera suma cu titlu de despagubire acordata vecinului dvs. in baza L.136/1995 sau a unei hotarari judecatoresti ( daca va castiga procesul!), insa ei au obligatia de a fi invitat la constatarea pagubelor, la informarea cu privire la valoarea cuantumului pagubelor etc. , astfel incat sa stiti si dvs. ce suma va trebui sa acoperiti pt. vecin..
Dar asa, ca sa ii faceti in ciuda atat vecinului cat si societatii de asigurare, bine ar fi daca si dvs. ati fi avut incheiata o asigurare de raspundere civila pt. pagubele produse in apartamentul dvs. Asa, doar sa ii faceti de bacanie cu asigurarile lor cu tot.X-(
Daca vecinul dumneavoastra are doar o asigurare PAD impotriva calamitatilor naturale atunci acesta nu este un eveniment asigurat. Inundatia de catre vecini si apa de conducta sunt riscuri suplimentare ... au fost intradevar oferte cu aceste riscuri incluse dar pentru polite facultative. In acest caz... pentru a evita un eventual conflict in instanta pe cale civila ar trebui sa va ocupati de efectuarea reparatiilor... asta in cazul in care nu detineti dumneavoastra o asigurare facultativa cu riscul inclus "apa de conducta" care ofera in limita unui eveniment anual, o suma de bani si pentru prejudiciul adus vecinilor.
Pe langa acestea daca dumneavoastra declarati evenimentul si data la care acesta s-a produs se va constata ca a fost avizat mult prea tarziu si nu va fi despagubit de asigurator dar asta nu va scapa de o actiune in instanta a cestuia.
Insurance Logistics Team, Consultant asigurari
am asigurari la apartament dar uite ca de asta nu stiam cu despagubitul vecinilor.cat credeti ca ma va pune sa platesc cei de la asigurari pentru ca i-am udat tavanul vecinului si a cazut din tencuiala?daca fac acum o asigurare de inundatie pentru vecini ma mai ajuta cu ceva daca vecinul deja a facut cererea de despagubire?la mine inca nu a venit nimeni sa ceara bani