Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de asigurare in sistemul public de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de asigurare in sistemul public de sanatate

Buna ziua. Povestea mea este una care o au multi dintre noi, am ramas fara servici somajul s-a terminat si as dori daca imi poate raspunde cineva cum trebuie sa procedez si unde trebuie sa merg ca sa imi fac o asigurare medicala ca sa pot beneficia si eu macar de un tratament minim in acest minister (unde am lasat bani 20 de ani si am avut doar 2 internari atunci cand am nascut a tinut dzeu cu mine sa fiu sanatoasa pana acum). Si daca stiti cam ce costuri implica acest lucru.
Va multumesc, o zi buna.
1. - Conform Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate.
- Daca are un contract individual de munca este asigurat prin efectul legii.
- Daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
- Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (700 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
- In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 38,5 lei pe luna.

2. Va prezentati la Casa Judeteana de asigurari de Sanatate cu cartea de identitate si cu o dovada de la Fisc ca nu avtei venituri si veti incheia un contract de asigurare.
ivanov teodora a scris:

Buna ziua. Povestea mea este una care o au multi dintre noi, am ramas fara servici somajul s-a terminat si as dori daca imi poate raspunde cineva cum trebuie sa procedez si unde trebuie sa merg ca sa imi fac o asigurare medicala ca sa pot beneficia si eu macar de un tratament minim in acest minister (unde am lasat bani 20 de ani si am avut doar 2 internari atunci cand am nascut a tinut dzeu cu mine sa fiu sanatoasa pana acum). Si daca stiti cam ce costuri implica acest lucru.
Va multumesc, o zi buna.

La casa de sanatate veti prezenta,in scopul incheierii unui contract de asigurare
-Carte de identitate/Buletin de identitate (copie).
-Adeverinta de venit de la administratia financiara pt 2007-2012 (pt. cei care platesc prima data)
-Certificat constatator de la Oficiul National al Registrului Comertului (din care sa reiasa ca nu aveti calitatea de asociat / actionar la nicio firma)
-Documente suplimentare, in scopul completarii perioadei termenului de prescriptie(2007-2012),cum ar fi adeverinta de la somaj ,copie dupa carnetul de munca,daca in intervalul ianuarie 2007 ianuarie 2012 ati avut perioada cat ati fost angajata sau in somaj.
Nu cunosc situatia dvs. exacta,adica incepand din ianuarie 2007 pana cand ati fost angajata,cand ati intrat in somaj,cand v-a expirat aceasta perioada,dar trebuie sa retineti ca va trebui sa achitati contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu ati realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere; In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz.