Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contributii la Casa de Pensii pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contributii la Casa de Pensii pentru PFA

Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu contributiile la Casa de Pensii. Sunt PFA, in 2011 nu am realizat venit care depaseste 4 salarii medii. In acest caz pe baza legii nu se platest contributie. Acum la Casa de Pensii am o datorie de 222 Ron pe fiecare luna din 2011, cu penalitati si dobanzi. Daca depun declaratia la fisc in urma caruia pot justifica venitul din 2011, va fi sters datoria? Multumesc anticipat pt ajutor.

klmnj, utilizator
Pana primiti decizia de impunere pentru anul 2011, puteti proceda la intocmirea si depunerea declaratiei 200 si va prezentati cu originalul vizat si o copie la biroul competent de la Casa de Pensii care va proceda la anularea oricaror creante+penalizari acumulate pe 2011 si suspendarea declaratiei de asigurare.
Aceasta solutie a fost utilizata cu succes de alt utilizator care a postat experienta sa aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.
Buna ziua!
Am primit o scrisoare de la Casa de Pensii ca venitul minim asigurat lunar este de 741 RON si in 2021 am de platit minim 35% adica 232 Ron lunar. A aceasta obligatie si in cazul in care nu am depasesc pragul de patru salarii medii pe an?
Multumesc.
Cu respect.
Nu. Nu sunteti obligat sa achitati contributia daca estimati ca realizati mai putin de cele 4 salarii/an in 2012.
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.