avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contributii la Casa de Pensii pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contributii la Casa de Pensii pentru PFA

Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu contributiile la Casa de Pensii. Sunt PFA, in 2011 nu am realizat venit care depaseste 4 salarii medii. In acest caz pe baza legii nu se platest contributie. Acum la Casa de Pensii am o datorie de 222 Ron pe fiecare luna din 2011, cu penalitati si dobanzi. Daca depun declaratia la fisc in urma caruia pot justifica venitul din 2011, va fi sters datoria? Multumesc anticipat pt ajutor.


Ultima modificare: Vineri, 20 Ianuarie 2012
klmnj, utilizator
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 13:59, 6 Februarie 2012
Pana primiti decizia de impunere pentru anul 2011, puteti proceda la intocmirea si depunerea declaratiei 200 si va prezentati cu originalul vizat si o copie la biroul competent de la Casa de Pensii care va proceda la anularea oricaror creante+penalizari acumulate pe 2011 si suspendarea declaratiei de asigurare.
Aceasta solutie a fost utilizata cu succes de alt utilizator care a postat experienta sa aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.
Buna ziua!
Am primit o scrisoare de la Casa de Pensii ca venitul minim asigurat lunar este de 741 RON si in 2021 am de platit minim 35% adica 232 Ron lunar. A aceasta obligatie si in cazul in care nu am depasesc pragul de patru salarii medii pe an?
Multumesc.
Cu respect.
Nu. Nu sunteti obligat sa achitati contributia daca estimati ca realizati mai putin de cele 4 salarii/an in 2012.
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza contributia unui pfa la pensie? martin0501 martin0501 Salutare, am un pfa care a avut incasari pe anul 2011 de aprox. 47000 lei (ron), iar profitul este de aprox. 2500 lei. La casa de pensii mi s-a spus ca mi se ... (vezi toată discuția)
Contribuþii sociale ºi impozit în cazul traducãtorilor autorizaþi csllngy csllngy Buna ziua Am autorizatia de traducator. Am inteles ca trebuie inregistrata la finante. Impozitul se plateste in regim real. Ce se intampla cu contributiile ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa 2012 5cro 5cro Pana la urma nu am inteles nimic. Se modificat sau nu la PFA. Pe anul 2011 plateam 222 Lei CAS, 16% impozit si 5,5% Sanatate. Cum voi platii in anul 2012? (vezi toată discuția)