Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu 2012

Buna seaara ,

Doresc sa efectuez 10 zile din concediul aferent anului 2012.Se poate acest lucru ?Am auzit ca daca doresc sa plec mi se va opri contravaloarea acestor 10 zile de concediu , daca intre timp nu acumulez drept de concediu .Este adevarat?

Va multumesc.
O seara buna !
Puteti efectua oricand in cursul anului concediul de odihna cuvenit.
Dar e adevarat ca, daca, de exemplu, efectuati acum tot concediul de 20 de zile anual si dupa 3 luni plecati din firma, atunci trebuie sa returnati indemnizatia de CO primita in plus pentru 15 zile de CO.
nr.zile CO cuvenit pt. 3 luni = 20 : 12 x 3 = 5 zile
CO de recuperat = 20 - 5 = 15 zile

CO se acorda proportional cu perioada din an lucrata.