Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediu

Situatia mea este urmatoarea: am fost angajat la o firma din 20 octombrie 2008 pana pe 1 octombrie 2009. in acest timp am avut numai 5 zile lucratoare concediu de odihna. Cine trebuie sa imi plateasca concediul ?| vechiul angajator sau viitorul ? multumesc
Fiecare angajator plateste doar concediul la care ai dreptul cat timp lucrezi la el.
nu mai exista transfer de zile de CO intre 2 angajatori.
Astfel, vechiul angajator va trebui sa iti plateasca la lichidare si zilele de CO neefectuat din perioada cat ai fost angajat la el.
Plata concediului se va face de catre fostul angajator (asa cum a precizat colega grace_r). :thumbup:
Potrivit art.140 din Codul Muncii,durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.Ali.2 spune ca se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.Deci angajatorul la care a-ti lucrat inainte este obligat sa va plateasca zilele de concediu pentru cat a-ti lucrat pentru el .
Concediul de odihna conform CCM unic la nivel national este de 21 zile de concediu de odihna pe an,proportional cu timpul efectiv lucrat,adica :
Concediul de odihna cuvenit la vechiul angajator pentru 2009=21 zile/12 luni cat are anul* nr de luni lucrate la vechiul angajator(ian-sep)=21/12*9
Concediul de odihna compensat pentru 2009=CO cuvenit -CO efectuat si vi se da c/val in bani

Daca va angajati incepand cu oct atunci noul angajator calculeaza CO cuvenit la el pentru activitatea prestata,adicaCO cuvenit= 21/12*3(oct-dec)
Angela D, Consultant resurse umane