Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza formare profesionala

Buna ziua,
Sunt angajat la o firma din Bucuresti de aproximativ 8 luni.Deoarece este un domeniu tehnic a trebuit sa fac un curs de formare profesionala atunci cand m-am angajat.Durata cursului a fost de 2 luni calendaristic la contractul de munca pe perioada nedeterminata incheind-se un act aditional prin care mi se interzice parasirea locului de munca pe o perioada de 2 ani in caz contrar voi fi nevoit sa suport cheltuielile de formare profesionala trecute in contract adica 3000 euro cheltuieli pe care firma nu le poate justifica in nici un caz prin facturi, cursul s-a tinut la sediul firmei.Mi-am gasit un loc mai bine platiti si as vrea sa plec.Din cate stiu eu art. 195 din codul muncii face referire la o perioada de scolarizare de 60 zile lucratoare.As dorii sa stiu ce sanse ar firma sa castige un eventual proces si ce suma mi-ar putea imputa?
Ma poate ajuta cineva?
Codul Muncii indica situatia pregatirii profesionale de 60 zile lucratoare dar nici nu are prevederi exprese cu privire la cursurile mai mici de 60de zile, in sensul ca acestea ar fi exceptate de la clauza de formare prefesionala, iar unde legea nu interzice nici interpretarea nu o va face. Mai mult, intre angajator si dvs exista clauze contractuale exprese, iar contractul (de munca si actele aditionale ulterioare) este legea partilor. In situatia unui litigiu firma va castiga, insa va trebui sa dovedeasca valoarea cursurilor. Deasemenea poate cere cheltuielile de judecata si executare dar si daun-interese pentru intreg prejudiciul creat. Succes.
Daca sunteti ABSOLUT SIGUR ca firma nu poate justifica aceste cheltuieli, rugati un prieten sa sesizeze Directia Generala a Finantelor Publice Bucuresti si Garda Financiara Bucuresti si sa solicite un control cu privire la ceea ce s-a cheltuit cu formarea profesionala, in general, indicand posibile cazuri de evaziune fiscala. Atentie, sesizarile nu pot fi anonime !
Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.
Codul Muncii prevede ca , salariaţii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesională mai mare de 60 de zile în condiţiile art. 194 alin. (2) lit. b) şi alin. (3) C.mun. nu pot avea iniţiativa încetării contractului individual de muncă o perioadă de cel puţin 3 ani de la data absolvirii cursurilor sau stagiului de formare profesională. Nerespectarea de către salariat a acestei dispoziţiei determină obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregătirea sa profesională, proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilită conform actului adiţional la contractul individual de muncă.
1. Cele 60 de zile sunt calendaristice si nu lucratoare.
2. In conditiile in care aveti initiativa incetarii c.i.m. inainte de perioada prevazuta in actul aditional la c.i.m., veti suporta cheltuielile proporţional cu perioada nelucrată din perioada stabilit.
Conform art.195 din Codul muncii, nu puteti sa aveti dvs.initiativa incetarii CIM pe o perioada de cel putin 3 ani de la data absolvirii cursurilor. Cele 60 de zile (nu se specifica "lucratoare", deci sunt calendaristice) se pare ca exista, din ceea ce spuneti.
Dar angajatorul dvs. a fost mai darnic si v-a "acordat" numai 2 ani (sub minimul din Codul muncii).
Trebuie sa intelegeti si dvs. ca angajatorul a cheltuit niste bani (poate nu chiar 3000 de euro) sa va formeze profesional (si acum sa plecati?) Trebuie sa-l despagubiti.
Dvs. puteti sa contestati numai suma de plata (de unde stiti dvs. ca nu se pot justifica cei 3000 de euro?).
Daca ati gasit un loc de munca mai bun puteti sa demisionati si sa plecati dar trebuie sa suportati, conform CIM si actelor aditionale la acesta, parte din cheltuielile de formare profesionala. Asa e legal si ganditi-va ca ati capatat o meserie care, nu se stie, va poate fi de folos in alta parte.
Daca plecati din unitate, angajatorul este obligat sa va dea actele de incetare a CIM si apoi sa va actioneze in instanta pentru recuperarea banilor ce ii datorati. Eu v-as sfatui sa picati cu el la intelegere, pentru ca, in cazul unui proces, s-ar putea sa va coste mai mult. Succes!

george73 a scris:

Buna ziua,
Sunt angajat la o firma din Bucuresti de aproximativ 8 luni.Deoarece este un domeniu tehnic a trebuit sa fac un curs de formare profesionala atunci cand m-am angajat.Durata cursului a fost de 2 luni calendaristic la contractul de munca pe perioada nedeterminata incheind-se un act aditional prin care mi se interzice parasirea locului de munca pe o perioada de 2 ani in caz contrar voi fi nevoit sa suport cheltuielile de formare profesionala trecute in contract adica 3000 euro cheltuieli pe care firma nu le poate justifica in nici un caz prin facturi, cursul s-a tinut la sediul firmei.Mi-am gasit un loc mai bine platiti si as vrea sa plec.Din cate stiu eu art. 195 din codul muncii face referire la o perioada de scolarizare de 60 zile lucratoare.As dorii sa stiu ce sanse ar firma sa castige un eventual proces si ce suma mi-ar putea imputa?
Ma poate ajuta cineva?

Nu aveti cum sa cunosteti daca angajatorul are sau nu dovada sumelor cheltuite cu formarea dvs. profesionala, chiar daa aceasta formare s-a desfasurat in incinta societatii.
La data angajarii ati admis un astfel de curs si in acel moment parea o decizie pertinenta, in mod normal nici nu ar fi trebuit sa va cautati un nou loc de munca, sau acesta ar trebui sa fie asa de bine platit incat sa se merite plata respectiva sau noul angajator sa accepte sa va pleteasca cheltuielile respective.
In cazul unui proces aveti seanse foarte mari sa platiti cheltuielile formarii profesionale proportional cu perioada neefectuata dar si cheltuieli de judecata iar suma sa depasesca cei 3000 euro.