Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am permisul anulat, pot sa conduc un moped?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am permisul anulat, pot sa conduc un moped?

am permisul anulat pe 1 an pentru alcool pot sa circul cu masinuta microcar si ce acte am nevoie
Depinde ce fel de microcar aveti.
Microcar sunt vehicule incadrate de RAR in categoriile L6e (motocvadriciclu usor) si L7e (motocvadriciclu greu).
Microcarurile nu depăşesc greutatea de 350 de kilograme, au 2,7 metri lungime, 1,5 metri lăţime şi 1,42 metri înălţime, şi nu mai puternice de patru kilowaţi, ceea ce înseamnă că fac parte din aceeaşi categorie cu scuterele, deci pot fi conduse fără permis.
Totodata, in 1992, Uniunea Europeana a publicat Directiva 92/61/EEC in care incadreaza cvadriciclurile usor si greu (L6e si L7e) in categoria mopedelor.
Dar, directiva 2002/24/EC introduce distinctia intre motocvadriciclul usor si cel greu in sensul ca numai primul este considerat moped, pentru cel de-al doilea fiind necesar permis de conducere subcategoria B1.
Dar, in Romania nu am observat sa se stie de aceasta distinctie intre ele.
Marcel Mihalache, Avocat