Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Renault Twizy 45 cu ce categorie se ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Renault Twizy 45 cu ce categorie se conduce, având ...

Buna ziua! Renault Twizy 45 cu ce categorie se conduce, având în vedere ca unele sunt înregistrate ca monocicluri, altele ca cvadricicluri usoare, majoritatea având omologarea L6e de la Rar în ciuda greutății care depășește limita admisa la aceasta omologare. Se poate conduce cu permis de moped? Mai exista acea limita de greutate de 350 de kg pentru moped? Multumesc
OUG 195/2002 spune la art. 6 definitia mopedului :
21. moped - autovehicul care face parte din categoria mopedelor potrivit Regulamentului (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 15 ianuarie 2013. Este asimilat mopedului cvadriciclul ușor, astfel cum este prevăzut în Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 15 ianuarie 2013;

In regulamentul amintit, cvadriciclul usor este incadrat la L6e :
(f) vehicule din categoria L6e (cvadricicluri ușoare), cu subcategoriile:
(i) vehicule L6e-A (vehicule rutiere de tip „Quad” ușoare);
(ii) vehicule L6e-B (cvadrimobile ușoare), cu subcategoriile:
— vehicule L6e-BU (cvadrimobile ușoare pentru scopuri
utilitare): vehicule utilitare destinate exclusiv transportului
de mărfuri;
— vehicule L6e-BP (cvadrimobile ușoare pentru transportul de
pasageri): vehicule destinate în principal transportului de
pasageri;

In anexa 1 din OUG 195/2002 :
Anexa 1
Categorii de vehicule pentru care se
eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h;

Daca la RAR Renault Twizy 45 este incadrat la L6e, inseamna ca puteti conduce cu permis de moped acel autovehicul.
Link-uri la documentele amintite:
[ link extern ]

Ar mai fi fost B1, dar din ce am vazut la cei care conduc asa ceva nu este limitarea de viteza la 45 km/h, am intilnit cel mai des acele "masinute" limitate din constructie la 50 km/h. Cred ca cealalta varianta de Renault Twizy se incadreaza aici, cea care are viteza maxima de 80 km/h.
latka, moderator
Va mulțumesc foarte mult. Am inteles cum se încadrează.