Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Sunt nascuta in 1955 05.Am lucrat 9 ani si 10 luni in gr 2.Total vechime 34 ani;pina in prezent.Doresc sa stiu daca in urma unei restructurari voi beneficia de ordonanta, (timp de 12 luni ,salarii compensatorii)voi putea depune cerere pt pensionare,si cu ce data.La calculul pensiei care va fi procentul de penalizare si la ce virsta voi lua pensia fara penalizare.
Dvs ati depasit stagiul complet de cotizare necesar de 30.1 ani in cazul dvs. pentru a putea iesi la pensie in iunie 2015. Conf art.65 din l 263/2010 dvs aveti -deja- dreptul la pensie anticipata partiala: Art. 65 (1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
Pe de alta parte, stagiul de 9,10 ani in conditii deosebite de munca va reduce varsta de pensionare cu 1,6 ani conf art.55 al. a tabel 1 din lege (daca aveati 10 ani, se reducea cu 2 ani).
Deci de acum si pana in decembrie 2013 puteti beneficia de partiala anticipata, iar din ianuarie 2014 de limita de varsta cu vechime integrala.

In acest moment penalizarea este de 18% pentru 24 luni de anticipare.