avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata salariu in 2 conturi bancare, se poate?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata salariu in 2 conturi bancare, se poate?

Intrebare:

Este corect (legal) ca in zi stabilita a plati salariile, firma sa faca plata in 2 conturi bancare diferite care apartin salariatului, la solicitarea acestuia?



multumesc
Cel mai recent răspuns: ionuca , utilizator 10:48, 25 Ianuarie 2012
Da. Nu vad de ce ar fi ilegal mai ales ca salariatul este titularul lor.
intrucat Codul muncii art.166 alin(2) spune:
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.


daca de ex. salariatul are deschise 3 conturi la o banca si el doreste repartizarea banilor

diferita in conturi (sa zicem ca are depozite bancare) firma este obligata sa repartizeze salariul in toate 3 conturi cum vrea salariatul?
In opinia mea firma nu este obligata, dar la solicitarea angajatului poate efectua platile in mai multe conturi.
Din moment ce in Codul muncii scrie "... intr-un cont bancar", un angajator nu ar trebui sa fie de acord cu plata unui salariu in mai multe conturi. Vireaza banii intr-un cont si apoi angajatul ii transfera in cate conturi doreste.
multumesc pt raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatie angajat la plata in cont brd Srb Srb Angajatorul poate obliga un angajat care are deja card de salarii/plati la ING sa primeasca salariul pe un alt card gen BRD? Va multumesc (vezi toată discuția)
Ma poate obliga contractul de muncă să îmi fac card? Diana2001 Diana2001 Am fost angajată printr-o firmă de recrutare la o fabrică. Astăzi când am fost sa iau salariul de la ei, mi s-a spus că \" dacă nu am card, nu primesc ... (vezi toată discuția)
Plata salarii card augustinsavescu augustinsavescu Buna ziua! Va solicit ajutorul in urmatoarea problema legata de plata drepturilor salariale pe card.Patronul societatii unde lucrez a facut un credit la o ... (vezi toată discuția)