Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul de a retine persoane
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul de a retine persoane

Nu ma pricep deloc, de aceea va rog sa scuzati termenii folositi necorespunzator pe alocuri. Caut articolul din lege care spune clar ce autoritati/organe au dreptul de a retine persoane.

Exemplu clar: controlorii RATB nu au voie sa retina persoane decat daca in prezenta lor exista un politist care are aceasta autoritate. In caz contrar este privare de libertate, din cate am aflat.

Nu stiu cum sa caut pe google articolul si va rog pe dumneavoastra sa ma ajutati.

Va multumesc!
concluzia: un controlor RATB nu poate retine o persoana (in autobuz ori in afara acestuia), daca aceasta doreste sa paraseasca zona, decat daca in prezenta sa se afla un politist.

domnule elis, multumesc pentru lamuriri.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dar nu stiu daca fapta va fi incadrata juridic ca si lipsire de libertate in mod ilegal.

avocat Claudiu Lascoschi

Ati putea detalia, va rog? Discutia imi trezeste ineteresul pentru ca se produce impiedicarea efectiva a victimei de a se deplasa si a actiona conform vointei proprii si, din ce stiu nu este nevoie de o perioada specificata de timp. Cel putin legislatia nu prevede o durata data.

Cand calatorii gasiti... calatorind clandestin nu poseda nici un act de identitate, nici nu au cum sa achite taxa de calatorie, sau nu vor sa se legitimeze, atunci se apeleaza la ajutorul organelor de politie.
Pt legitimarea calatorilor clandestini (care indeplinesc „conditiile” de mai sus) si amendarea acestora se apeleaza la organele de politie, deplasarea facandu-se pana cel mult la capatul de linie, respectiv pana la cel mai apropiat organ de politie – pt aceasta, este evident ca acel controlor trebuie sa... conduca/invite persoana in directia respectiva... Acest gen de dispozitii se regasesc, in general, in hotarari ale consiliilor locale sau in regulamente de nu stiu care...
In unele cazuri, atributiile pe care le au si drepturile pe care le pot exercita controlorii de bilete si/sau soferii sunt afisate in „zona” conducatorului auto...
mstres a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dar nu stiu daca fapta va fi incadrata juridic ca si lipsire de libertate in mod ilegal.

avocat Claudiu Lascoschi

Ati putea detalia, va rog? Discutia imi trezeste ineteresul pentru ca se produce impiedicarea efectiva a victimei de a se deplasa si a actiona conform vointei proprii si, din ce stiu nu este nevoie de o perioada specificata de timp. Cel putin legislatia nu prevede o durata data.

Cand eu povesteam despe lipsirea ilegala de libertate multi cerdeau ca nu exista.
Trebuie avut in vedere si scopul pentru care se realizeaza fapta.
Daca scpul este legitim ne putem intreba daca fapta exista.
In general, infractiunea se poate svarsi atunci cand scopul nu este legitim.Nu vreau sa detaliez pt ca si contrariul este posibil de dovedit.
Probele decid.

avocat Claudiu Lascoschi
Scopul nu are nici o importanta aici!

Legea spune "lipsirea de libertate in mod ilegal" si nu ".... in scopuri nelegitime"
Altminteri s-ar putea ajunge la ideea ca, daca cineva-mi datoreaz bani (scop legitim) il pot retine fara sa comit infractiunea, ceea ce este complet gresit!

Nu am obiectii impotriva masurii in sine, uneori fiind necesara, insa ma intreb care este temeiul juridic al acestei masuri?

Pentru ca, pentru a nu savarsii infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal este necesar ca actiunea controlorului de bilete sa aiba un temei juridic. Or, tinand de faptul ca se incalca un drept fundamental nu cred ca o hotarare a consiliului local sa fie suficienta...

Cunoaste cineva care ar fi temeiul juridic al retinerii de catre controlor in scopul legitimarii?