avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Grile - Teoria generala a obligatiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Grile - Teoria generala a obligatiilor

Am si eu nevoie de niste raspunsuri la cateva grile ( nu prea le inteleg ) si as dori si niste explicatii pentru fiecare raspuns. Multumesc

1.Conventia prin care se modifica sau se stinge un contract solemn, ca regula, trebuie sa fie facuta in :
a) forma autentica
b) forma olografa
c) in aceeasi forma ca si contractul modificat/stins

2. Nu sunt avanzi-cauza :
a) cei care dobandesc o fractiune din patrimoniul uneia dintre parti - astia sunt
b) cei care dobandesc de la una dintre parti un bun pierit fortuit
c) cei care sunt mandatati de catre o parte
tind sa cred ca e B

3. Succesorul cu titlu particular al dobanditorului aparent poate opune tertului care se intemeiaza cu buna credinta pe contractul public si a dobandit dreptul de la instrainatorul aparent :
a)contractul secret
b) contractul public
c) nici una

4. Existenta contractului secret poate fi opusa de parti, creditorilor chirografari ai dobanditorului aparent :
a)niciodata
b)uneori
c)intotdeauna

5. Creditorii instrainatorului aparent vor fi preferati creditorilor dobanditorului aparent, in cazul in care, creanta lor :
a) este anterioara actului public
b) este anterioara contractului secret
c) este ulterioara contractului secret

Alte discuții în legătură

Succesor cu titlu particular ? molul molul buna seara v-as inreba daca cumparatorul unui imobil are calitatea de succesor cu titlu particular deci avanzii cauza ? imi este opozabila conventia prin care ... (vezi toată discuția)
Donatie george77 george77 buna sera>>> as dori sa stiu daca pot dona copiilor mei un imobil pe care eu il detin ca nud proprietar>>>(asta ca banca sa nu ma poata executa silit)...taxa ... (vezi toată discuția)
Contractul de vanzare-cumparare dreptate dreptate Stimati colegi va supun atentiei o intrebare din dr. civ. contracte speciale, in speta contractul de vanzare cumparare. Care este raspunsul corect? Daca ... (vezi toată discuția)