Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie persoana fizica

De 4 ani locuiesc in alt oras,am fost data in judecata si citatiile au venit la adresa veche unde nu mai locuiesc,este un proces civil pt o datorie pe persoana fizica,ce pot sa fac,ce vina am?ce pot sa patesc?Nu as vrea sa platesc pt ca este o escrocherie a lor,o prostie a mea.Acum am vazut pe net ca dosarul este la sadiul fond.multumesc.
Se vor face verificari si la evidenta populatiei pentru a se afla actualul domiciliu.

Daca v-ati schimbat buletinul pe noua adresa, cu siguranta vor ajunge citatiile si la dvs.
Iar daca aveti cunostinta de termenul procesului de ce nu va prezentati la Judecatorie? Intr-un fel sau altul, procesul trebuie sa-si urmeze cursul. Aduceti la cunostinta instantei, adresa unde locuiti.
Ideea este ca nici nu vreau sa merg si nici nu pot,este foarte departe,la 300 km si nu ma pot deplasa din motive personale
Daca nu ma prezint ce se intampla?Sau ce sa fac?Sa trimit ceva scris ca nu ma prezint?Nu stiu cum ar fi mai bine
Nu vreau sa vad persoana respectiv si daca ajung acolo trebuie sa spun ce face,numai rautati,ca minte si fura,etc,ma enervez,iar eu nu am divezi decat imi fac rau,as avea dovezi ca e o inselatorie cateva mailuri dar nu e in zadar
problema e ca datoria nu e foarte mare si daca ii da castig ,oricum ii da,eu nu am dovezi,o sa platesc treptat ,bineinteles eu intre timp i-am mai platit dar el a apelat la justitie sa aibe siguranta ca nu pierde suma respectiva,mi-a si zis,asa are o siguranta
Daca ati mai returnat din suma, cred ca-i in interesul Dvs. sa va prezentati in instanta si sa faceti dovada restituirii unei parti din datorie. Aveti inscrisuri in acest sens? Cu martori i-ati predat banii? El poate sa ceara toata suma in instanta si sa nu recunoasca faptul ca i-ati mai restituit din acea suma pe care o datorati. Chiar nu va pasa?
Pe Dvs. va intereseaza ca va enervati? Nu va enervati daca nu aveti dovezile prin care sa puteti demostra ceea ce ati afirmat mai sus. De ce trebuie sa existe amanari ale acestei cauze si apoi, daca instanta va afla unde locuiti sa fiti obligata sa va prezentati? Nu va inteleg, O sa platiti si cheltuielile de judecata. Asa, prin prezenta Dvs. acolo se poate ajunge la o intelegere cu persoana respectiva. Chiar lasati instanta sa hotarasca fara sa aveti si Dvs. un punct de vedere pe care sa-l exprimati? Nu pot sa cred!