Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sentinta judecatoreasca

Buna ziua
Ma aflu in posesia unei sentinte judecatoresti din data de 29.12.2011,rezultata din sedinta publica de apel.Pana in prezent (desii au trecut cele 15 zile ...cred,deoarece nu stiu daca cele 15 zile sunt cele calendaristice) nu am primit nimic din partea partii adverse ,cum ca si-ar fi exercitat dreptul la recurs.
In acest sens va rog sa imi spuneti care este valoarea taxei de timbru pentru ca sa pot legaliza aceasta sentinta cu formula defintiva si irevocabila.

Va multumesc
Cererea de legalizare se depune la registratura instantei. La cererea tip de legalizare se
vor anexa:
- hotărârea a cărei legalizare se doreste;
- taxa judiciară de timbru în valoare de: 2 lei pentru hotărâri (potrivit art. 3 lit. t din
Legea nr. 146/1997)
- timbru judiciar în valoare de 0,15 lei.