avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de boala si indemnizatie de insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de boala si indemnizatie de insotitor

buna ziua!

tatalui meu i s-a stabilit un grad de handicap 2 cu insotitor.
el este inca in campul muncii. va rog sa-mi spuneti ce drepturi are. poate lua indemnizatia de boala daca nu este pensionar(are inca salariu)? poate mama sa-i fie insotitor daca e pensioanata si ea pe caz de boala, poate sa ia ea indemnizatie de insotitor?


va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 13:17, 26 Ianuarie 2012
Sigur are dreptul si la insotitor?

Are dreptul la o indemnizatie si buget complementar in valoare totala de 234 lei pe luna.
Scutire de la plata impozitului pe venit
Scutire de la plata impozitului pe imobilul de domiciliu
Carte pentru parcare in locuri destinate pers. cu handicap
Scutire de la plata rovinietei
Cartela de 62 calatorii cu metroul (deducere)
Gratuitate pentru transportul in comun la nivel national
6 calatorii gratuite cu trenul la clasa a II-a.
Loc de parcare de domiciliu gratuit si cu prioritate
Asigurare medicala gratuita (in cazul pers. fara venit)
Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
da, e cu insotitor, boala i-a atacat sistemul osos si nu se poate deplasa. a fost la comisie si aceasta a fost incadrarea.
mai aveam o intrebare: mama poate fi insotitorul lui, poate beneficia de indemnizatia de insotitor? ea este la pensie pe caz de boala.

multumesc!
Tatal poate cere un asistent personal profesionist sau o indemnizatie cu care sa plateasca un asistent, oricine ar fi el.

[ link extern ]
vasilica_onofrei a scris:

buna ziua!

tatalui meu i s-a stabilit un grad de handicap 2 cu insotitor.
el este inca in campul muncii. va rog sa-mi spuneti ce drepturi are. poate lua indemnizatia de boala daca nu este pensionar(are inca salariu)? poate mama sa-i fie insotitor daca e pensioanata si ea pe caz de boala, poate sa ia ea indemnizatie de insotitor?


va multumesc!


grad de handicap 2 cu insotitor, nu exista...poate grad de handicap grav (cod de boala 2) cu insotitor
chiar daca este salariat poate beneficia de indemnizatia de persoana cu handicap, de bugetul complementar si de indemnizatia de insotitor.
indemnizatia de insotitor se da pe numele persoanei cu handicap. acei bani ii foloseste sa plateasca pe cineva, indiferent pe cine, ca sa il ajute. nu trebuie angajata o persoana anume ca sa fie insotitor.
daca este vorba de asistent personal, acesta este angajat al primariei sa aibe grija de persoana cu handicap. mama dumneavoastra, fiind pensionata pe caz de boala nu poate fi angajata ca asistent personal.

ce scrie, exact, pe certificatul de incadrare in grad de handicap?

@alex_munteanu
din pacate asistentul personal profesionist este prevazut doar in Legea 448/2006 si a ramas..."un vis frumos"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit cladiri si terenuri ROXANA NEDELEA ROXANA NEDELEA A SOSIT PE NUMELE LUI TATA O POPRIRE PE CONT CA AR AVEA DE PLATA O SUMA - IMPOZIT LA PRIMARIE. EL NU ARE ROL DECAT PE O MASINA SI 50 METRI PATRATI PE CARE ... (vezi toată discuția)
Pot sa lucrez si sa beneficiez si de indemnizatie pentru gradul i de handicap? jetli jetli buna ziua! sunt angajat de 4 ani, am gradul II (de 3 ani) acordat de cimisa de handicap si in urma unor noi complicatii aparute trbuie sa fac dializa. cei de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de handicap marian_26 marian_26 ce categorie de grade are cei mai multi bani, gradul1, gradul 2 sau gradul 3? si ce bani se aloca la fiecare grad? va multumesc! (vezi toată discuția)